Így monitorozhatjuk gépünket #1 - Az adatok begyűjtése és megjelenítése
Aggódsz, hogy túlmelegszik a géped? Úgy érzed gyenge a processzorod? Könnyen kiderítheted!
Aggódsz, hogy túlmelegszik a géped? Úgy érzed gyenge a processzorod? Könnyen kiderítheted!
Aggódsz, hogy túlmelegszik a géped? Úgy érzed gyenge a processzorod? Könnyen kiderítheted!
Sajnos számítógépeink sem hibátlan műszerek, így időről-időre felbukkanhat valamilyen nem várt hibaüzenet vagy hibajelenség a használatuk közben. Ilyenkor persze mindenki megijed és egyből beindul a hibakeresési folyamat, legyen szó szoftveres vagy hardveres problémáról.
Ha nem sikerült gyorsan beazonosítani a hibajelenség okát, akkor a legtöbb felhasználó külső segítséghez folyamodik, először csak felcsapja a keresőt, majd ha ott sem talál megoldást, akkor valamelyik közösségi felületen kéri a hozzáértők segítségét. Ilyenkor általában az első kérdések a gép hardverkomponenseivel kapcsolatosak, hány százalékon pörög a processzor, milyen hőmérsékletű a videókártya stb. Erre nem mindenki tud élből válaszolni, sok játékos azt sem tudja hol keresse ezeket. Az alábbi bejegyzésben két egyszerűen használható programot mutatunk be, mellyel tökéletesen monitorozhatod a gépedben található hardverkomponenseket.
Az MSI Afterburner alapvetően egy videókártyák “tuningolására” szolgáló program, de a beépített OSD (“OnScreenDisplay”) funkcióját segítségül hívva játék közben valós idejű információkat kapunk a PC-nkkel kapcsolatban.
Letöltés: Látogassunk el az MSI weboldalára, majd a “Download Afterburner” gombra kattintva máris indulhat a pár másodperces telepítés.
MSI Afterburner
Az indítás után a fenti felülettel kell találkozunk. Ezúttal nem a VGA tuningolása lesz a célunk, így a középső csúszkákat érdemes elkerülni, főleg ha nem is értünk a dologhoz. Ahhoz, hogy bekapcsoljuk az OSD-t kattintsunk a Fan Speed (%) alatti fogaskerékre, majd látogassunk el az On-Screen Display fülre.
OSD bekapcsolása
Itt az első három mező lehet érdekes számunkra. A Toggle mezőbe azt a billentyű(kombináció)t nyomjuk le, mellyel ki- és bekapcsolni szeretnénk a funkciót. A Show és Hide mezőbe pedig ezeket különböző billentyűkre is tehetjük, ha az a megoldás kényelmesebb lenne valamiért.
Mit mutasson az OSD?
Ezután a Monitoring fül lesz a barátunk, itt választhatjuk ki mit szeretnénk látni az in-game is megjelenő OSD kijelzőn. Lehetőségek egész tárháza áll előttünk, amit mindenképp érdemes bekapcsolni:
Így tökéletesen látjuk majd a CPU és GPU használatot és ezek hőmérsékleti értékeit, általában ha valamilyen hőmérsékleti/kihasználtsági problémánk van itt azonnal észre fogjuk majd venni. Ezek kiválasztásánál ne felejtsük el bepipálni a Show in OSD lehetőséget, hisz enélkül nem jelenik majd meg.
Ha mindent jól csináltunk, akkor valami hasonlót kell látnunk.
Ezután a játékot elindítva az alábbihoz hasonló kiírásoknak kell megjelennie a bal felső sarokban, ha ez nem történne meg, akkor érdemes újra végigszaladni a beállítási lépéseken.
Bár az MSI Afterburner is képes szöveges formátumban is eltárolni a méréseket (logolni), ha részletesebb hibakeresésre lenne szükségünk akkor a HWiNFO segítségével még több információt kinyerhetünk.
A HWiNFO akárcsak az MSI Afterburner egy ingyenes program. Vele nem fogunk VGA-t tuningolni, de nem is ez a célunk. A programot >INNEN< tölthetjük le, ha telepíteni sem szeretnénk akkor Portable verzió is elérhető a felkínált verzióknál.
Sensors-only kell most nekünk
A telepítés utáni indításnál a program rögtön egy kérdéssel nyit. Nekünk ezúttal a Sensors-only opciót kell választanunk, hiszen ezek méréseit szeretnénk eltárolni egy szöveges fájlban.
Fapados felület, de nekünk tökéletes
Ahogy láthatjátok nem ez a program nyerte az év legjobb felületével rendelkező applikáció díját. Ellenben teljesen érthető és tökéletes ellátja a feladatát. Nekünk a jobb alsó sarokban az óra és fogaskerék közötti gomb lesz a barátunk. Erre kattintva, majd a logfájlt helyét megadva máris elindul a logolás és akár hosszú órák adatait monitorozhatjuk. Ezt a program egy viszonylag átláthatatlan .CSV fájlban tárolja, de szerencsére lesz ezek értelmezésére is segítségünk, ne aggódjatok.
Megjegyzés: Papíron a HWiNFO is képes OSD megjelenítésére, illetve az MSI Afterburner is tud szövegesen logolni, de a legjobb kombináció a két program együttes futtatása és a feladatok eloszlatása közöttük.
Míg az MSI Afterburner értékeket játék közben is leolvashatjuk, a HWiNFO adatainak megjelenítésére egy “Generic LogViewer” program lesz a barátunk. Ezt >IDE< kattintva töltheted le.
Open File
A program elindítása után az Open File gombra kattintva és a megfelelő forrást (Afterburner, AIDA64, HWiNFO, GPU-Z) kiválasztva máris értelmezhető formában láthatjuk az adatokat.
Az adatok
A fenti képen egy fél órás Valorant session adatait láthatjuk, azok közül is a CPU hőmérséklet, GPU órajel és CPU/Thread kihasználtságot kiválasztva. Ezeket természetesen szabadon változtathatjuk annak függvényében mire is vagyunk kíváncsiak. A grafikonon tökéletesen nyomon követhetjük az adatokat, a bal felső sarkokban láthatjuk a minimum, az átlag és a maximum értékeket is külön kiemelve.
Ezen adatok birtokában már magabiztosan megoszthatjuk ezeket hozzáértőbb ismerőseinknek vagy közösségi oldalak felhasználóinak. A következő bejegyzésünkben arra is kitérünk, hogy az egyes szekciókban mely értékek elfogadhatóak és melyek adnak okot aggodalomra.
Az ArenaRacer Dark Desert gamer szék megnövelt magassággal, ülőfelülettel és teherbírással rendelkezik, így nincs olyan gamer, akit ne tudna kiszolgálni! Designja tekintve az elegancia és modern vonalvezetés tökéletes ötvözete,... tovább »
129 990 Ft
A tesztpadon az ASUS egyik legnépszerűbb gamer billentyűzete.
Sn0w | febr. 26. 16:00