Ha esetleg játszanivalót keresel a nyárra, akkor összeraktunk egy méretes listát a Steam legjobb ingyenes játékaiból, amiből bátran csemegézhetsz.

Nem, nem káprázott a szemed, amikor a címet olvastad. Ebben a cikkben szereplő 46 kifejezetten remek játékkal teljesen ingyen játszhatsz a Steamen. A dologban nincs semmi trükk vagy csapda, szimplán csak be kell lépned a profilodba, majd mehet is a móka reggelig – és még csak hírlevelet és trójait sem kapsz, ESKÜ!

De egyébként tényleg. A Steam bár nem osztogatja két marékra a játékokat úgy, mint mondjuk az Epic Games, de ettől függetlenül találni olyan kifejezetten figyelemre érdemes alkotást, amit bizonyos ideig, de a legtöbbször örökre és ingyen lehet a játéktárakhoz adogatni. Van, amelyik eleve így jelenik meg, van, ami csak idővel válik ingyenessé, és akad olyan is, amit a Steam ad ajándékul.

Az alábbi 46 játék jelenleg teljesen ingyenesen elérhető a Valve platformján, nem kérnek értük semmit, csak a figyelmed és a türelmed. Akad köztük kiemelkedő, átlagos, na meg átlagon aluli is pár, de az esetek többségében kifejezetten remek szórakozást nyújtanak. Érdemes hát elmerülni közöttük, de hogy a dolgod megkönnyítsem, mindegyikhez kanyarítottam egy rövidke leírást, ami megkönnyítheti a választást.

Mentsd le őket az ínségesebb időkre, az uborkaszezonra vagy már holnapra:

 

  • Vacuum Warrior – Idle Game – egy nagyon elborult porszívó-szimulátor izé, amiben irreális mennyiségű ganét kell felszipuznunk a tuningolható és jobbra váltható kütyükkel.
  • Spiritle – egy 4 játékosra készített körökre osztott stratégiai társasjáték, amiben hosszú-hosszú órákra el lehet veszni. Egy tökéletes digitális társas a baráti társaságnak, amit elég sokféleképp lehet játszani, a cél viszont mindig a Világfa meghódítása lesz.
  • Abathor – Atlantis Landing – egy atomretro akció-kaland, amiben három haverral kiegészülve élhetjük újra a 80-as évek He-Mannel átitatott hangulatát.
  • BloodDome Classic – egy igazi árkád klasszikus egyenesen az ősidőkből. Legalábbis mindenben az próbál lenni, szóval ha visszavágysz az érmebedobós korszakba, akkor ezzel kicsit kielégítheted a vágyad.
  • The Purge Dilemma – ez a játék egy elég érdekes társadalmi kísérlet is lehetne, amiben a játékosoknak azt kell kitalálniuk, hogy a többiek közül ki lehet a beépített ügynök. Nem, egyáltalán nem olyan, mint az Among Us, sőt, a játékmenet itt a paranoid hatáskeltés köré lett kialakítva. Superfun!
  • Raw Nerve – egy iszonyatosan könnyen játszható, de nehezen kitanulható pszichedelikus versenyjáték, ami még annál is furább, mint amilyennek hangzik. Eszement egy trip, az már biztos.
  • Lavalamp – egy érdekes sétaszimulátor, ami olyan idegen lények történetét meséli el, akik miután néhány kísérletet végeztek az ábécével és a tér-idő kontinuummal, valahol a dimenziók között elakadtak (vagy valami ilyesmi).
  • Galactic Grinder – semmi extra, csak egy gördeszkás arc egy platformer kalandban menti meg a Naprendszert a pusztulástól.
  • Catass – egy ZSENIÁLIS és hihetetlenül valósághű (haha) macskaszimulátor, amiben a legfőbb célunk bebizonyítani az uuuncsi gazdinak a felsőbbrendűségünket.
  • 69 Balls – Képzeld el, hogy ötvözöd a biliárdot, a focit, a TPS akciót és a Rocket League-et. Megvan? Ha nem sincs semmi baj, mert a 69 Balls megteszi ezt helyetted.
  • The Stranded Traveler – A retro jegyében fogant 2D-s pixelkaland akció-platformerben egy titokzatos szigeten rekedt kalandort kell mindenféle veszélyen átsegíteni, ami már csak azért sem lesz egyszerű mutatvány, mert egyre keményebb bossokkal kell farkasszemet néznünk.
  • Moose Lost in the Woods – egy svéd erdőségekben játszódó végtelenül aranyos 3D-platformer, amiben mindenféle finomságot kell összegyűjtenünk a hátizsákunkba. Kisgyerekeknek abszolút tökéletes nyári kikapcsolódás lehet, ami a szülőknek egyetlen forintjába sem kerül.
  • Snoody: One of the Ayrie – az aranyos és vibráló grafika ne tévesszen meg senkit: ez a játék egy igen mély és változatos roguelike. A feladatunk, hogy mindenféle bolygót felfedezzünk, újabb varázslatokat tanuljunk ki, illetve összegyűjtsünk mindenféle lootot és kristályt, amit csak tudunk. A játék egyébként a GameDev Experience Stables projekt részeként jött létre, amiben teljesen kezdő fejlesztő aspiránsok vehettek részt, hogy ezzel is közelebb kerüljenek a játékfejlesztésben való elhelyezkedéshez.
  • Home Sweet Home: Online – Az ázsiai HSH-sorozat egy újabb etapja, ami a Dead by Daylight nyomdokain haladva próbálja elcsábítani a multiplayer horrorért rajongó játékosokat.
  • Symphony of Souls – egy kifejezetten egyedi ritmusalapú platformjáték, ami a görög mitológia alakjának, zenéjéről legendássá vált Orfeusz történetét dolgozza fel, aki lement az alvilágba, hogy megmentse kedvesét, Eurüdikét.
  • Bucket Bawl: Ahlman Edition – egy iszonyatosan szórakoztató arénaharcos játék, amiben a legkeményebb fegyverünk egy műanyagvödör.
  • ANYU – egy ultrahangulatos narratív kalandjáték, amiben egy posztapokaliptikus fagyos világot kell felfedeznünk. Az utunk során egy csomó érdekes feladványt kell megoldanunk a környezet és a mozgásunk összehangolásával, ami egész érdekes tud lenni, mikor hősünk rogyásig van rakva mindenféle cuccal. Az egyedi, animációs filmeket idéző grafika külön megér egy misét, úgy pedig pláne, hogy mindezt a DigiPen Institute of Technology diákjai hozták össze.
  • Edemn – ha anno imádtad a Quake 3-at, és olyan sokat nyomtad a Quake Championst, amit szégyellnél bevallani, akkor az Edemn a TE játékod. A minden porcikájából retro hangulatot árasztó multiplayer shooter tagadhatatlanul sokat kölcsönzött a nagy elődből, és mivel tényleg király érzés lövöldözni benne, ez mindenképp bókként értendő. Krumpli PC-n is simán elfut, szóval ha hiányolod a régi szép időket, akkor uzsgyi a lobby-ba!
  • Undawn – ha egy játékot szupersztárokkal a borítón próbálnak eladni, az sosem a legjobb jel. Szerencsére a Will Smith-szel berobbanó Undawn teljesen ingyenes, csupán a játékon belüli mikrotranzakciókért kérnek forintot, így sok veszítenivalója nincs a gamernek. A nyílt világú mindenféle rémséggel teli posztapokaliptikus akció-RPG nem találja fel ugyan a spanyol viaszt, azért egyáltalán nem olyan rossz szórakozás. Sőt, amit otthon PC-n abbahagytál, azt úton-útfélen mobilon is folytathatod.
  • Attic Panic – egy roguelike elemekkel feldobott 2-4 játékost egymásnak eresztő top-down shooter, amiben mindenféle lovecrafti természetfeletti lénnyel kell a másik fölébe kerekedni. A koncepció bár elsőre furcsának tűnhet, de hihetetlenül szórakoztatóan működik, és a folyton, meccsről meccsere változó képességek, és a játékstílusok változatossága miatt nehezen is lehet megunni.
  • Debug Quest – ez a játék valami – most figyelj: FERGETEGES. Az egész egy botrányosan bugos állapotban megjelent játékról szól, és a kis hősünkkel a mi feladatunk, hogy kijavítsuk a fejlesztők botlásait.
  • Ashes to Ashes – egy alternatív vadnyugaton játszódó akció-kalandjáték, amiben egy szitává lőtt fegyverforgatót alakítunk, aki a sírjából előmászva elszánt bosszúhadjáratba kezd a Red Wake banda ellen. A vadászatunk során nyilván rengeteg ellenfélbe fogunk botlani, de szerencsére természetfeletti tulajdonságainkkal a fegyverünket is felturbózhatunk.
  • The Pulse of Evil – egy első ránézésre egyszerűnek tűnő felülnézetes 2D-s túlélőhorror, amiben egy bányában kell egyre mélyebbre és mélyebbre ásnunk. Az ölelő sötétség azonban egyre komolyabb és borzalmasabb titkokat is tartogat, ezért nem csak okosan kell nekiindulni a következő és az azutáni kanyarnak, de az sem mindegy, hogy mit – és hogyan viszünk magunkkal.
  • Forced Sacrifice: Hejled – Ez egy hardcore arcade stílusú játék, ami a gyors és ügyességi alapú játékmenetre és a az audiovizuális látványra helyezi a hangsúlyt. Az irányításra nagyon hamar ráérez az ember, de az egyre nehezedő pályák miatt mindig lesz mi újat tanulni.
  • Cat-aclysm – ebben a kifejezetten egyedi és stílusos rejtvényekkel teli ritmusjátékos meghanikával operáló akció-kalandban egy halálosan unatkozó és gazdája miatt végtelenül frusztrált cica úgy dönt, hogy megszökik otthonról és elfoglalja a világot. A gazdi, Vexa viszont úgy dönt, hogy megpróbálja őt előbb jobb belátásra bírni, majd haza csábítani. A rebellis cicához viszont rengeteg harcon és kalandozáson vezet az út.
  • BlasterBeat – na ez az a játék, amit mindenkinek érdemes lehet kipróbálni! Na nem azért, mert amúgy egy díjnyertes alkotás, hanem mert tényleg nagyon egyedi és szórakoztató. A BlasterBeat alapvetően egy „tipikus” multiplayer shooter, amiben a játékosok össze-vissza rohangászva mindenféle fegyverrel lövöldöznek egymásra. Itt viszont mindez zenére történik, így az egész olyan, mintha fegyverekkel táncolnánk. Kicsit, mint a Metal: Hellsinger, csak az egész koncepció a többjátékos játékmenetre lett felhúzva. Viszont érdemes lesz tényleg figyelni a zenét, mert annak változása a lövöldözés ütemére is hatással van.
  • King of Fate – a mély stratégiai játékok szerelmesei hevesen dörzsölhetik a tenyerüket, a King of Fate ugyanis egy igen kiváló történelmi csatákat felvonultató cím, amiben valós időben vívhatjuk meg a kínai történelem legnevesebb ütközeteit. A játékban több mint 2000 évet utazunk az időben egészen a Hadakozó fejedelemségek koráig, amikor a legnagyobb kínai fejedelemségek egymással ádáz politikai és hadszíntéri csatákat vívtak Kína egyesítéséért – úgy pedig a mindenek fölötti uralkodásért.
  • Quasimorph: End of Dream – ez itt egy felfedezős körökre-osztott taktikai RPG, amiben kvázi zsoldosvállalkozóként kell Naprendszer-szerte mindenféle veszélyes küldetéseket teljesítenünk. A túlélés persze egyáltalán nem lesz egyszerű, így elég mélyen fejleszthetjük magunkat, a felszerelésünket, sőt, akár egy komplett klónsereget is létrehozhatunk, hogy könnyebben kipucoljuk a titkos laborokat, űrállomásokat, vagy űrhajók roncsait.
  • Pirate101 – Bár elsőre nagyon furcsának hangozhat, de ez a játék egy taktikai MMORPG, ami egy kalózokkal teli fantáziavilágban játszódik. A cél, hogy összeállítsunk egy ütőképes legénységet, akikkel a legnagyobb eséllyel találjuk meg az El Doradóhoz vezető utat. Az aranyos grafika, a meglepően ötletes játékmenet, és a felfedezni valóval teli világ tesz róla, hogy órákra elvesszünk benne.
  • Pact of Joy: Prologue – bár a „prológus” alcímmel felcímkézett játékok inkább demók, vagy inkább ízelítők a nagy egészből, de erre mindenképp érdemes rápróbálni. A 2043-ban játszódó horrorisztikus történet középpontjában egy Jack Argyle nevű karbantartó áll, akinek egy víz alatti bázison kellene megjavítania a kommunikációs rendszert. A helyzet azonban nem lesz ilyen egyszerű, ugyanis mint kiderül, a Phorcys Station nem pont az a barátságos hely, amire számított.
  • Magic: The Gathering Arena – talán senkinek sem kell bemutatnom a Magic nevű gyűjtögetős kártyajátékot, amit sokan az összes hasonló fantasy kártyajáték ősapjának tartanak. A Magic a történelme során megannyi játékadaptációt megélt, ez itt az egyik legfrissebb, amit (mobilok után) május 23. óta bárki teljesen ingyen nyomhat a Steamen. Külön öröm, hogy egy elég mély oktatórendszer is akad benne, szóval ha elfelejtetted volna a szabályokat, esetleg teljesen új lennél a Magic-ben, akkor az alapoktól megtanít játszani.
  • Drakensang Online – ha még nem állsz készen a Diablo IV-re, akkor akár a Drakensang világába is bevetheted magad, ahol szörnyek áradata várja a játékos által bizton elhozott végzetet. A játékmenet egy teljesen tipikus ARPG-t kínál, de a felfedezésre váró világ nagysága és a fejleszthető karakterek mélysége bőven elegendő néhány hónapnyi szórakozáshoz.
  • Veiled Experts (borítóképen) – ez egy olyan újragondolt „search & destroy” játékmódra épülő kompetitív multiplayer cím, amiben teljesen leszámolnak a camperekkel. A látvány nagyon megkapó, az akció pedig maximális fordulatszámon pörög, szóval aki él-hal az akciójátékokért, annak érdemes tennie vele egy próbát.
  • Gods of Savvarah: Part I – egy egészen pazar kézzel rajzolt és festett látvánnyal megáldott visual novel, ami a klasszikus RPG-k előtt tiszteleg. Temérdek érdekes karakter, epikus harcok, és szerteágazó történet várja a játékost Savvarah világában.
  • ISO Racer – a versenyjátékok hőskora előtt mélyen tisztelgő árkád cucc ez, ami pillanatok alatt visszarepít minket a gyerekszoba „meccsbox” sarkába. Haverokkal közösen a legjobb élmény!
  • The Unfallens: Awakening – ahhoz képest, hogy ez a Floatonic Studio első játéka, meglepően jól sikerült. Persze a soulslike játékuk nem tör a Dark Souls és az Elden Ring babérjaira, de a piszok nehéz harcokról ismeretes műfaj rajongói számára mindenképp érdemes lehet ránézni, ha meg akarnak valamiben izzadni.
  • Mutants: Genesis – ez itt kérem egy kártya-alapú taktikai stratégia, amit egyedül kampánymód, vagy akár online másokkal és mások ellen is nyomhatunk. A meglepően mély stratégiai lehetőségek, irtó sokféle kártya és kombináció,  izgalmas harcok miatt egyszerűen megunhatatlan.
  • Torchlight Infinite – megannyi tesztidőszakot követően a nagysikerű Torchlight folytatása végre hivatalosan is megjelent, aminek óriási világába bárki ingyen fejest ugorhat. Új hősök, új cuccok, új képességek, új ellenfelek, de az újdonságok felsorolását holnap reggelig folytathatnám. Bitang élvezetes harcok, irtatlan mennyiségű loot, és végtelenségig kombinálható és alakítható játékstílus. Aki imádja az ARPG-t, annak egyenesen KÖTELEZŐ!
  • illum – egy rövid, de annál sokkal emlékezetesebb logikai puzzle játék, amiben a fények segítségével kell egyre komolyabb feladványokat megoldani. A játékot a Dél-kaliforniai Egyetem hallgatói készítették.
  • Chicken Fight – ha unod a Brawlhallát és a Smash Bros.-t, illetve kiélnéd a kreatív fantáziád, na meg szeretsz jókat mókázni a haverokkal, akkor ezt a cuccot neked találták ki! Persze nyomhatod akár egyedül is, de a Chicken Fight akkor a legkirályabb, amikor saját építésű pályákon gyepáljuk a spanokat az agresszív tyúkokkal.
  • Jected – Rivals: ez egy meglepően jól kinéző kompetitív versenyjáték, amiben 18-an feszülhetünk egymásnak a győzelemért folyó versengésekben. A játékmenetében leginkább a Flatout és a Split/Second találkozik: azaz őrült mutatványok közepette kell a másikra robbantani, amit csak tudunk. Elég izgalmas cucc, de fontos tudni, hogy még korai hozzáférésben leledzik, szóval előfordulhatnak még benne hibák.
  • The Stoevi Curse: na ez a játék egy nagyon furcsa cucc. A látványvilág ugyanis a PS1-es időket idézi (nyilván nem véletlenül), de a múltba révedés nem merül ki ennyiben. A fura horrorjáték története ugyanis egy számunkra is ismerősnek ható posztkommunista bolgár tanyán játszódik, aminek lakóit egy titokzatos lény ijesztgeti.
  • Hell of a Racket: na ha az előző játék fura volt, akkor ettől hanyatt fordul az agyad a koponyádban. Szóval ez a játék olyan, mint a klasszikus Doom, csak teniszütővel és hamburgerrel. Igen, jól hallottad. A legfélelmetesebb viszont, hogy veszettül szórakoztató.
  • Green Reaper: ebben a rajzfilmszerű játékban egy istennő által életre keltett harcos-védelmező rózsával kell rendet tennünk egy üvegházban. Ahhoz képest, hogy teljesen ingyenes, egészen remekül fest, és a játékmenete is dicsérendő. Nem mellesleg a DigiPen Institute of Technology iskola egyik diákja készítette edukatív célból.
  • Shutter: egy meglepően gyönyörű dizájnnal megáldott külső nézetes puzzle-kaland, amiben keresztül kasul be kell járnunk a a titokzatos L.I.E. (Learn, Investigate & Exploit) kutatóközpontot, hogy rájöjjünk annak minden egyes rejtélyére. A logikai feladványok egyébként egészen ötletesek benne, aki szereti az okos és szép felfedezős játékokat, annak ez egy kötelező darab.
  • Octodad (Student Edition): a Steames ingyenjátékok e napi sorát egy újabb szürrealisztikus idiótasággal zárjuk. Az Octodadben egy olyan polipot kell alakítanunk, aki megpróbál elvegyülni az emberek között, a mi dolgunk pedig segíteni őt ebben. Mármint, ha sikerült, mert szerencsétlen flótás összes karját – mint egy marionette – nekünk kell irányítanunk. Az ingyenes verzió persze nem ad annyit, mint a teljes kiadás, de így is órákon át bénázhatunk benne.

Ezt is érdemes elolvasnod:

10-10 csodálatos játék a Game Pass és a PS+ kínálatából, amit magadtól sosem indítanál el

×