Életmód

20 év börtön VPN-használatért? Mi ez az új törvény?!

Kevés internetszabályozásra írt törvény verte ki úgy a biztosítékot, mint az Amerikai Egyesült Államokban kétpárti (tehát republikánus és demokrata) támogatást élvező RESTRICT. A mozaikszó önmagában korlátozást jelent, de sokkal konkrétabb az, amit rövidít: „Restricting the Emergence of Security Threats that Risk Information and Communications Technology”, vagyis „Az információs és kommunikációs technológiát veszélyeztető biztonsági fenyegetések megjelenésének korlátozása”. Ez az egyelőre törvényjavaslat szintjén létező, de jó eséllyel helyi BTK-ba kerülő szabályozás

lehetővé teszi 250.000-1.000.000 dolláros bírság és minimum (!) 20 év börtönbüntetés kiszabását, ha tiltott appokat használsz, VPN-nel.

Ezen azért mindenkinek elég rendesen fennakadt a szeme, mert ennyit anyagyilkosok se feltétlenül kapnak, még Amerikában sem, de fontos leszögezni: nem arról van szó, hogy a betiltás rémével fenyegetett TikTok VPN-es nézegetése fenyegetne ilyen súlyos büntetéssel, ahogy persze általában a VPN használata sem tilos. De akkor mit takar ez a törvény?

Forrás: What Is My IP Adress

A Portfolio a Bitcoinbázis nyomán összegzi: az eredetileg „TikTok-tilalmi törvényjavaslatnak” nevezett VPN-szabály (ha végül megszavazzák, de erre a kétpárti támogatottsága miatt komoly esély van) tényleg lehetővé teszi a súlyos büntetés kiszabását VPN-felhasználókra, de

nem azokra, akik a TikTok esetleges betiltása után stikában IP-cím megkerüléssel nézegetnek cicás videókat.

A törvény elég konkrétan leírja, hogy milyen esetekben várható a fentebb írtakhoz hasonló elmarasztalás, ami az egyik ötletgazda, Mark Warner szenátor szóvivője szerint nem is vonatkoztatható egyéni felhasználókra. Rachel Cohen a Newsweeknek fejtette ki:

ahhoz, hogy ilyen súlyos büntetőjogi szankciókat lehessen alkalmazni, valakinek „szabotázst vagy felforgatást” kell elkövetnie az Egyesült Államok kommunikációs technológiája ellen és / vagy „katasztrofális hatást” kell gyakorolnia kritikus infrastruktúrára, esetleg szövetségi választások kell beavatkoznia – például az eredmény befolyásolásával.

Az utóbbi kitétel alighanem Donald Trump 2016-os győzelmével van összefüggésben: mindenki tudta, de szabályozás híján nem lehetett mit tenni ellene, hogy külföldi fakenews portálok szervezetten, tömegével ontották a Trumpot dicsőítő és ellenfelét ócsároló kamuhíreket az amerikai közösségi felületekre. El lehetett vele dönteni egy választást. És Amerika jövőre újra voksol.

„A törvényjavaslat egyenesen az olyan vállalatokra irányul, mint a Kaspersky, a Huawei és a TikTok, amelyek rendszerszintű kockázatot jelentenek az Egyesült Államok nemzetbiztonságára, nem pedig az egyes felhasználókra” – fűzte hozzá Warner szenátor szóvivője.

Arról, hogy miért bűzlik egyre jobban a TikTok, itt írtunk bővebben:

 

Gábor János

Korábbi cikkek

Hazánkba is megérkezett az AMD új gamer CPU-ja, nem csak az USA-ba

2024.02.01. – Az AMD 2022 márciusában jelentette be az első, X3D végű processzorát. Ez még…

9 perc telt el azóta...

Visszatért a Warzone egyik legjobb fegyvere – Ez a kiegészítő a titok

2024.02.01. - Február 7-én elstartolt a Warzone és Modern Warfare III újabb közös szezonja. A…

24 perc telt el azóta...

Ezt az ingyen játékot neked szánják, ha szereted az agyad is használni játék közben

Bódi Dániel 2024.02.01. - Az egyedi, művészi és a kifejezetten intelligens játékok kedvelői, akik nem…

45 perc telt el azóta...

Meghalt a Nokia, éljen a Nokia! Nincs több okosmobil, de a márka nem tűnik el

Gábor János 2024.02.01. - Elég egyértelmű jelzést küldött a Nokia készülékeket gyártó cég arról, hogy…

2 óra telt el azóta...

A taxisok élete nem csak játék és mese – Ilyen lesz a Taxiszimulátor

2024.02.01. - A Maxis műfajt teremtett 1989-ben, amikor piacra dobták a SimCity-t. A városi életet…

2 óra telt el azóta...

Váratlan, nagyobb frissítést kapott a Modern Warfare III – Ezek élesedtek

2024.02.01. - Azt már a Call of Duty fejlesztői is megerősítették, hogy február 7-én érkezik…

3 óra telt el azóta...