Az emberiség segítésére hozta létre első humanoid modelljét a Boston Dynamics. Ezt a konstrukciót most továbbfejlesztve, elkészítették az új gépüket.

2024.04.18. – Érdemes figyelemmel követni a sci-fi sztorikat, legyenek azok könyvek, filmek, sorozatok, vagy éppen játékok. Az ezekben felbukkanó technológiai vívmányok ugyanis az emberi vágyakat és képzelgéseket tükrözik, amik természetesen a tudósok munkáinak alapjai is. Biztosra veszem, hogy az első Terminátor filmek esetén sokan csak úgy ámultak a robotok, na meg az öntudatra ébredt számítógépes technológia láttán. Aztán ma már ott a folyamatosan tanuló, fejlődő mesterséges intelligencia, ami sorra veri meg az embereket az élet különböző területein. Sokan úgy vélik, hogy ez hosszútávon akár veszélyt is jelenthet, s kik vagyunk mi, hogy határozottan kijelentsük, ez balgaság, nem? Sőt, ha már Terminátor, bizony a robottechnológia is rohamosan fejlődik, a Boston Dynamics például a napokban mutatta be legújabb humanoid robotját, az Atlas továbbfejlesztését.

Megérkezett az új modell

humanoid

Sok érdekes mozdulatra képes az új robot – Boston Dynamics

A YouTube-on közzétett videóban a Boston Dynamics bemutatta a teljesen új Atlast, na meg azt, mire is képes az új humanoid gépezet. Karcsúbb kialakítású, mint elődje, és sokkal rugalmasabb mozgásra képes. Az új Atlas Humanoid valóban egy érdekes újítás, ami szakított a régebbi Atlas modelleknagy és terjedelmes dizájnjával. A robot rugalmas mozgású, emellett háromujjas kezei és kerek feje van. Az Atlas, attól függetlenül, hogy emberi testhez hasonló kialakítása van, nem próbál megfelelni az emberi képességeknek. Épp ellenkezőleg, olyan dolgokat tesz, amik meghaladják az emberi képességeket. Legalábbis ezt állítják a tudósok, akik azért hozták létre az új Atlast, hogy hasznosítani lehessen az élet több területén. Ami viszont ironikus, hogy a Boston Dynamics még vizsgálja, hogy ezek a területek pontosan melyek is lehetnek…

 

A múltban a robotot arra tervezték, hogy segítse az embereket olyan területeken, mint például a kutatás, vagy éppen a különféle mentések. A segédmunkák közé tartozott továbbá az ajtók kinyitása, egyéb élethelyzetek tehermentesítése rászorulók számára és az olyan jellegű berendezések működtetése, amik az emberek számára túl veszélyes helyeken találhatók. Feltehetően ez lesz az új Atlas célja is, annyi különbséggel, hogy szabadabb mozgásának köszönhetően még több élethelyzetben lesz hasznosítható. A technológia ilyen jellegű fejlődése véleményem szerint nem tekinthető „veszélyesnek”, sőt kifejezetten hasznos. Az már persze más helyzet, ha egy-egy ilyen gépezet öntanuló AI-t kapna…

Ezt olvastad már?

A 9 legfalloutosabb Fallout-utalás a Fallout 1. évadából

×