Az elmúlt időszakban nem csak a memóriák, de az SSD árak is megcsappantak. Szerencsére igazán színes felhozatal áll a vásárlók rendelkezésére.

2023.09.14. – Manapság már szinte minden számítógépbe találhatunk SSD-t. Egykor még méregdrága volt egy kisebb méretű is, mostanra azonban már az 1-2 TB kapacitás is teljesen megfizethető. Az SSD-k működésének elvét és az egyes típusokat már korábban kiveséztük, ám érdemes lehet konkrét modellekre és kategóriákra is leszűkíteni a dolgot. A PCWorld nemzetközi csapata rengeteg háttértárat tesztelt az elmúlt időszakban, így átfogó véleménnyel rendelkeznek a jelenlegi felhozatalról. Az oldal ráadásul hosszú évtizedes történelemmel rendelkezik, mely szintén garancia lehet a megbízhatóságra.

Nézzük is, hogy mely SSD-k közül érdemes választanunk 2023 szeptemberében!

Samsung 870 EVO – A legjobb SATA SSD

SSD

A Samsung 870 EVO már hosszú évek óta velünk van, nem véletlenül. A SATA formátum és csatlakozó adta lehetőségeket kimaxolta, így, ha ebben a kategóriában nézelődünk, kiváló választás lehet. Akár 4 TB-os kapacitással is elérhető, így akkor sincs nagy gond, ha több tárhelyre van szükségünk. A kategóriában szintén érdemes lehet még megnézni az SK Hynix Gold S31-et, ám ennek elérhetősége hazánkban nem a legjobb.

Crucial BX 500 – A budget SATA

A Crucial BX 500 igazán kellemes ár-érték aránnyal rendelkezik. Néhány tulajdonságában elmarad a fentebb említett Samsungtól, ám ezt kompenzálja is az árával. Ha a másodlagos gyorsítótára elfogy, akkor képes igencsak belassulni, ám ezzel nem biztos, hogy sokszor találkozunk a mindennapi használat során.

Crucial P3 – A belépő NVMe

SSD

Elérkeztünk az NVMe kategória első lépcsőjéhez. Előfordulhat, hogy helyhiány miatt vagy a gyári kialakításnak köszönhetően SATA SSD már nem is fér az adott gépbe, laptopba, így a kicsit drágább PCIe / NVMe adattárolók felé kell már fordulnunk. A Crucial P3 itt jön be a képbe, igencsak kellemes ár-érték arányával.

WD Black SN850X – A 4.0 királya?

Míg a P3 SSD csak 3.0-ás szabványt támogat, addig a WD Black SN850X már szinte teljesen ki is használja a PCIe 4.0 adta lehetőségeket. A teljesítményére egyáltalán nem lehet panasz, ráadásul passzív hűtőbordával felszerelt változat is elérhető a boltok polcain, ha forró környezetbe kerülne az egység. 4 TB-os kapacitású modell is létezik, így a nagyobb helyigény sem jelenthet problémát.

WD Blue SN580 – A PCIe 4.0 budget harcosa

SSD

PCIe 4.0 SSD-t szeretnél, de a Black SN850X teljesítményét és árát már kicsit túlzásnak érzed? Aggodalomra semmi ok, a cég műhelyében készül olcsóbb változat is. Értelemszerűen kicsit lassabb és kevésbé tartós az SN580, de a mindennapi használat során nem ütközöl semmilyen problémába, ha ezt választod. Ebben a kategóriában kikerülhetetlen opció.

Crucial T700 – Maximalistáknak

A PCIe 5.0 szépen lassan, de megérkezik a gépekbe. Jelenleg csak a drágább alaplapok és processzorok támogatják, ám a maximalisták nem elégednek meg az olcsóbb modellekkel úgysem. Méregdrága gépbe pedig bizony méregdrága SSD is kerül. A Crucial ebben szeretné kiszolgálni a felhasználókat. A T700 1 és 4 TB közötti kapacitásokban érhető el, sebességeket tekintve pedig egy igazi bestia. Az írási érték 10 GB/s körül alakul, míg olvasni közel 12 GB/s között tud az SSD. Ez bizony már nyers videófájlok esetében is olyan teljesítmény, melyet mindenki megirigyel. Míg egy átlagos Gen 3.0-ás 1 TB-os SSD-t már 20 ezer forint körül is megkapunk, addig a Crucial T700 1 TB-os változatért 90 ezer forintot kell kicsengetünk. 

25 új processzort jelenthet be az Intel – Lesz miből válogatni

×