Tech/Tudomány

Az éhes magyar, aki 10.000 bitcoint fizetett két pizzáért | Netlegendák 2.

Tech vonalon mozogva manapság szinte minden a Bitcoin és a blokklánc technológia körül forog. Ez utóbbinak például egészen meredek jövőt jósolnak, megannyi módon és formában reformálva meg a pénzügyi szektor eddig ismert működését. A blokklánc, úgy pedig a kriptovaluta alkotójának pontos személyazonossága ugyan máig nem ismert – már ha ténylegesen egyetlen személyről van szó, az viszont egészen biztos, hogy mi magyarok nyakig benne vagyunk a dologban.

A 2000-es évek végén bekövetkezett gazdasági világválság idején egy Satoshi Nakatomo nevű illető, vagy illetők egy meglehetősen bonyolult, de forradalmi technológiát talált ki a decentralizált digitális pénz és kereskedelem megoldására. Mindezt egyszerűen azért, hogy hasonló pénzügyi és gazdasági összeomlás ne nagyon fordulhasson többször elő.

A munkában viszont két magyar programozózseni is segítségére volt, Nick Szabó, és a később legendává, Netlegendává váló Hanyecz László.

Hanyecz szerepe azonban nem merült ki a Bitcoin kódolásában, ő volt ugyanis az első ember, aki valaha fizetett egy termékért bitcoinnal. Egészen pontosan két pizzát rendelt Papa John’s pizzázójából, melyekért 2010 május 22-én nem kevesebb, mint 10.000 BTC-vel fizetett.

Ha úgy vesszük, akkor ezek lettek a történelem legdrágább pizzái is, hiszen mai árfolyamon több, mint 129 milliárd forintot tenne ki az akkor csak pár ezres, 25 dolláros tétel. Ez a nap pedig kitörölhetetlenül beíródott a Bitcoin és a blokklánc történelemkönyvébe is, melyet kripto-körökben csak Bitcoin Pizza Napként hívnak. Sőt, a magyar programozó tiszteletére egy Bitcoin Pizza Twitter profilt is készítettek, ahol minden nap posztolnak arról, hogy akkor éppen mennyit érne a két olasz tésztakészítmény.

Hanyecz egyébként később is pizzával demózott egy másik hasonló fizetési rendszert, a kis értékű tranzakciókat lebonyolító Lightning Network-ot – akkor viszont már jóval kevesebb, 0,00649 bitcoint fizetett értük.

Ha pedig érdekel ez a téma, akkor mindenképpen nézd meg az erről szóló videónkat, amiben Dani mesél nektek egy kicsit erről a történetről, és a mögötte lévő technológiáról:

 

Bódi Dániel

Korábbi cikkek

Itt a játék, amiben egyesül a Starfield, a Star Citizen és a Sea of Thieves

Bódi Dániel 2024.04.03. - Az elmúlt évek egyik legérdekesebb kooperatív sci-fi játéka, a Jump Ship…

9 óra telt el azóta...

Több milliárd, a Chrome inkognitó módjában gyűjtött adatot töröl a Google

Bódi Dániel 2024.04.03. - Nem egy párhuzamos dimenzióban, hanem a mi valóságunkban "nyertek meg" egy…

10 óra telt el azóta...

Ezekkel a játékmódokkal startol a Warzone Season 3: itt a Rebirth Ranked

2024.04.03. – Április harmadikán hivatalosan is elstartolt a Warzone és a Modern Warfare III harmadik,…

12 óra telt el azóta...

Sosem volt még ilyen olcsó hazánkban az RTX 4070 Super, de nem árt sietni

2024.04.03. – Az Nvidia 2024 januárjában jelentette be a "Super" kártyáit. A 4070 Super és…

12 óra telt el azóta...

Tovább nehezítik a Counter-Strike 2 skin cseréket, rengeteget kell várni

2024.04.03. – A Valve 2013 augusztusában élesítette a CS:GO Arms Deal nevet viselő frissítését. Talán akkor még…

12 óra telt el azóta...

Előbb érkezhet a PCIe 7.0, mint gondoltuk: ezért szólhat igazán nagyot

2024.04.03. – Manapság, ha a PCIe csatlakozó kerül szóba, akkor leginkább két szabvánnyal találkozhatnak a…

12 óra telt el azóta...