Itt az ideje elbarikádozni az ablakokat, a tudománynak köszönhetően valóban kitörhet a zombiapokalipszis. Csak viccelek, semmi ok a pánikra – egyelőre.

George Andrew Romero az egyik legismertebb rendező a zombis filmek univerzumában. Az élőhalottak éjszakájával olyan mérföldkövet rakott le, ami azóta is számos film és videojáték alapja.

Vajon mi lenne, ha tényleg létezni valamilyen vírus, vagy anomália, mely létrehozza a zombikat és elhozza a jelenlegi világ végét. Miközben George A. Romero csupán masszív társadalomkritikának szánta a zombikat, és tudósok számtalanszor leírták, hogy az élő halál fizikailag nem lehetséges olyan formában, ahogy a filmekben látjuk, mégis félünk attól, hogy a dolog valamilyen formában bekövezhet. Komoly erkölcsi és etikai kérdések egész sorát felvetve, a Yale Egyetem kutatói újraélesztették egy halott sertés agyát. Kis túlzással zombivá alakították.

Kép forrása: Kickstarter

A kutatást a Nature című tudományos folyóiratban publikálták, amiben leírták, hogy sikerült a halál után több órára visszaállítaniuk a lefejezett malac agyi működését. Nenad Sestan és csapata az úgynevezett BrainEx nevű rendszer használatával négy órával a halál után szintetikus vért és más vegyületeket juttatott az oxigénmentes agyba. Ezzel a csapatnak megdöbbentő módon sikerült visszahozniuk a következő hat órára a részleges agyi sejtfunkciókat.

Mielőtt bárki kihívná az állatvédőket, eláruljuk, hogy a malac fejét egy helyi élelmiszerfeldolgozó üzemből szerezték, ráadásul a kísérlettel kapcsolatban etikai testületekkel is konzultáltak. Persze az nem derült ki, hogy az újjáélesztett agynak bármilyen tudata lett volna. Ha pedig nem volt, akkor mi lett volna, ha nem zombi? Ugye?!

Lehet, hogy egy picit eltúloztuk a hírt, de ne feledkezzünk meg a 28 nappal később című filmről, ahol csimpánzkísérletek során jött létre egy olyan vírus, mely különös fertőzést eredményezett az emberekben. Az úgynevezett dühvírus valójában nem élő halottakat hozott létre, hanem olyan agresszív, veszett állapotot okozott, melyben az ember elveszti a tudatos viselkedés csíráját is, és vérengző vadállattá válik. A film abszolút nem épített a klasszikus zombi elképzelésekre, a második részben az is kiderült, hogy a fertőzöttek idővel éhen halnak.

Kép forrása: fandor.com

Lehet, hogy a tudósoknak igazuk van abban, hogy a zombi létforma élő halott mivoltában nem létezhet úgy, ahogy például a The Walking Dead-ben látjuk, de bármikor elszabadulhat egy olyan vírus, vagy betegség, amitől elveszítjük emberségünket. Többek között ez az embertelen viselkedés az, amire George Romero is próbált utalni filmjeiben. A zombik, ha nem is horrorisztikus formában, de már most is köztünk élnek. Agyatlanok, agresszívak és veszélyesek.

×