Tech/Tudomány

Tudományos áttörés: Kínai tudósoknak sikerült lelassítaniuk a fényt

2024.02.19. – A Glasgow-i Egyetem fizikusai érdekes tézissel álltak elő évekkel ezelőtt: úgy gondolták, hogy a fény lassítható. Az izgalmas feltevést arra alapozták, hogy véleményük szerint el lehet azt érni, hogy a fény A-pontból B-pontba hosszabb idő alatt jusson el, mint normál körülmények között. A Nano Letters című tudományos lapban a Kínai Tudományos Akadémia olyan módszert mutatott be, ami az eddigi leghatékonyabb megoldásnak tűnik erre a célra. A tudósok úgy gondolják, hogy az optikai kommunikáció, valamint a számítástechnika fejlődésében lehet hasznos az áttörés.

A metafelület csodája

A világűrben másodpercenként 299 792 kilométert tesz meg a fény. Ennek köszönhető, hogy a Nap és a Föld között lévő 150 millió kilométeres távolságot a Napból érkező fény 8,3 perc alatt teszi meg. – írja a témában a HVG. Ám arra jöttek rá, hogy ha a fény útját egy elektromágneses mező keresztezi, a fény sebessége csökken. A legtöbb átlátszó anyag kis mértékben lassítja a fényt, de az is, amikor egyik közegből a másikba lépve a fény elhajlik. Az igazán szignifikáns lassulásra viszont speciális eszközökre, mint például fotonikus kristályra, vagy szuperhűtött kvantumgázokra van szükség.

A kínai kutatók új módszere az elektromágnesesen indukált transzparenciára (EIT) épül, ami a vákuumban lévő átlátszatlan gázokat átlátszóvá változtatja. Így tehát a gázon áthalad a lézer, azonban közben lassítja is azt. A folyamat során továbbá fény és az energia egy része is elvész. Hogy csökkentsék ezt a fajta a veszteséget, az EIT néhány alapelvére építve létrehoztak egy új anyagot a fény lassítására. Ez egy úgynevezett „metafelület” lett, ami azt jelenti, hogy nincsen ehhez hasonló tulajdonságokkal rendelkező anyag a természetben. A kétdimenziós felületet szilíciumrétegek alkotják, a mérések alapján pedig úgy tűnik, a fény több mint 10 000-szeresére lassulhat ebben a rendszerben. Ilyesmit viszont még korábban nem tudtak produkálni speciális környezetben sem a tudósok. Ami még izgalmasabbá teszi a tanulmányt, hogy az eredmények szerint az energia és fény veszteség ötödére zsugorodott a más rendszerekben tapasztalható veszteséghez képest.

A kutatásnak köszönhetően a jövőben jobban szabályozhatóvá válhat a fény, ezzel pedig új lehetőségeknek nyithatnak kapukat a tudósok.

Ezt olvastad már?

Cloud

Korábbi cikkek

Bemutatkozott minden idők leglátványosabb lovecrafti horrorjátéka

Bódi Dániel 2024.04.08. - Készült már egy pár lovecrafti horror-akció-kalandjáték, de valamiért egyik sem sikerült…

9 óra telt el azóta...

Még a rettegett Renettinél is jobb lehet ez a Warzone SMG

2024.04.08. –A Warzone és Modern Warfare III harmadik közös szezonja április harmadikán vette kezdetét. A…

10 óra telt el azóta...

Az AMD tovább nyesi az árakat, ismét olcsóbb lett az egyik videokártyájuk

2024.04.08. – Januárban az Nvidia gyakorlatilag egy atombombát dobott le a videokártya-piacra. December közepe és…

10 óra telt el azóta...

Teljesen ellepték a káros botok a Counter-Strike 2 szervereit

2024.04.08. – A Counter-Strike 2 véglegesnek ítélt változata 2023 szeptemberének végén jelent meg. A Valve utólag beismerte,…

10 óra telt el azóta...

Meglepetés: 3 szuper játékot is teljesen ingyen ad a Bandai

Bódi Dániel 2024.04.08. - Nem csinált belőle túlságosan nagy felhajtást a Bandai, sőt, igazából nemhogy…

10 óra telt el azóta...

A Microsoft gyakorlatilag kinyírta a Windows 11-et átalakító programokat

2024.04.08. – A Windows 11 első, hivatalos verziója 2021 októberében jelent meg. Sokáig a Microsoft is úgy…

10 óra telt el azóta...