Tech/Tudomány

Hamarosan embereken is tesztelhetik a mesterséges anyaméhet

2023.10.02. – Az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) tanácsadó bizottsága a múlt héten ülésezett, hogy megvitassák a mesterséges méhekkel végzett humán kísérleteket. Ezek egy napon felhasználhatók lehetnek rendkívül koraszülött vagy koraszülött csecsemők életben tartására.

A mesterséges anyaméheket állatokon tesztelték, de emberi klinikai kísérletek során még soha. Az FDA még nem hagyta jóvá a technológiát. Ettől függetlenül a tanácsadó testület megvitatta a rendelkezésre álló technológiát, valamint a mesterséges anyaméh emberrel történő tesztelésének klinikai kockázatait, előnyeit és etikai szempontjait.

2020-ban a becslések szerint világszerte 13,4 millió csecsemő született koraszülötten – vagy a terhesség 37. hete előtt. Ez az összes születés több mint 10 százaléka. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a koraszülés a vezető halálok az öt év alatti gyermekek körében.

A koraszülések a legnagyobb kockázattal járnak, ha a terhesség első 26 hetében fordulnak elő. Azok a rendkívül koraszülött csecsemők, akik túlélik a megszületést, sajnos náluk nagy mértékben fennáll az idegrendszeri fejlődési zavarok kialakulásának kockázata. Valamint egyéb egészségügyi problémák megjelenése.

A jelenlegi kezelések közé tartozik, hogy a koraszülöttet inkubátorba helyezik, lélegeztetőgéphez csatlakoztatják és tápanyagokkal, folyadékokkal táplálják egy csövön keresztül.

Most mesterséges megoldást találhattak a tudósok

A mesterséges anyaméheket azonban úgy tervezték, hogy jobban hasonlítsanak a születés előtti környezethez. A Vitara Biomedical nevű cég olyan mesterséges méhen dolgozik, amely úgy néz ki, mint egy műanyag zacskó. Magzatvizet, oxigént és gyógyszereket szállító csövekkel felturbózva. A technológiát állatokon, köztük bárányokon és sertéseken tesztelték eddig.

Fontos kiemelni, a mesterséges anyaméhben nem lehet babát „fejleszteni” a fogantatástól a születésig – a kutatók nem szándékoznak helyettesíteni az emberi anyát. Ehelyett a technológia célja a terhesség 28. hete előtt született csecsemők megóvása, egészséges fejlődésük támogatása.

Ahhoz, hogy a kezelés bekerülhessen a klinikai procedúrák közé, be kell mutatni, hogy a mesterséges anyaméh elősegíti a növekedést és fejlődést, valamint csökkenti a koraszülöttek halálozását és egészségügyi problémáit. Sőt, akkor lenne igazán nagy áttörés és siker a projekt, ha a már bevett szokásoknál és eljárásoknál jobb sikerarányt tudna felmutatni.

Múlt héten az FDA testülete azt mondta, hogy az embereken végzett tesztelés előtt a tudósoknak meg kell találniuk a legmegfelelőbb állatmodellt a mesterséges méhben történő teszteléshez. Azt javasolták, hogy az emberi kísérletek átfogóak legyenek, és utóvizsgálatokat is magukban foglaljanak, hogy megvizsgálják a hosszú távú következményeket – ideértve azokat a szövődményeket is, amelyek egy olyan anyagból készült eszköz fejlesztéséből származhatnak, mint például a műanyag.

Ezt olvastad már?

Cloud

Korábbi cikkek

899 forintért 8 játék között egy legendás RPG-t is berámolhatsz

Bódi Dániel 2024.02.02. - Érdemes most már megtanulni, hogy a magyar előfizetők különösen jól járnak…

6 óra telt el azóta...

Ennyire beteg és furcsa horrorjáték 10 évente, ha megjelenik

Bódi Dániel 2024.02.02. - Bár magyar fordításban sosem jelent meg John W. Campbell Jr. 'Who…

10 óra telt el azóta...

Ez jól kezdődik: baj van a Galaxy S24 kijelzőjével – a Samsung is elismerte

Gábor János 2024.02.02. - Elég hamar kiderült egy zavaró, de nem megoldhatatlan probléma a Samsung…

12 óra telt el azóta...

A TOTY Messi-fiaskóval kinyírta az FC 24-et az EA Sports

2024.02.02. - Tavaly azt hittük, hogy a Hero csomagnál nem fog már nagyobbat hibázni az…

12 óra telt el azóta...

Brutális lesz a Netflix éve: Ez a 93 (!!!) sorozat már biztosan érkezik idén

A Netflix 2024-ben sem lazsál: legalább 93 olyan okot ad rá, miért érdemes előfizetni a…

12 óra telt el azóta...

Season 2-től teljes squadokat is megéri majd legyőzni Warzone-ban

2024.02.02. - A Warzone fejlesztői időről időre új dolgokkal, mechanikákkal dobják fel a meccseket. A…

12 óra telt el azóta...