Életmód

És akkor a döntéshozók elintézik, hogy többet fizess a Netflixért is

Bár az Európai Unió tagállamainak többsége elutasította a kontinens legnagyobb internetszolgáltatóinak kérését, hogy az olyan technológiai nagyvállalatok, mint a Google, a Netflix, vagy a Meta többet fizessenek a közösbe, amiből az 5G hálózatfejlesztést finanszírozzák, sokan – köztünk Magyarország – kivetné a magasabb sarcot. A Reuters tudósítása szerint a belső piacokért felelős uniós biztos, Thierry Breton távközlési miniszterek jelenlétében, Luxemburgban ismertette az emelt költségtérítés tervét.

18 miniszter elutasította a plusz hálózati díj kivetését a technológiai cégekre, vagy ragaszkodott hozzá, hogy készüljön előbb hatástanulmány a témában.

Az indítvány olyan európai telekommunikációs szolgáltatóktól ered, mint a Deutsche Telekom, az Orange, a Telefonica és a Telecom Italia, hiszen rájuk meglehetősen nagy befektetési összegek hárulnak a hálózatfejlesztésben, és szeretnék, ha az egyre jelentősebb adatforgalmat bonyolító tech vállalatok jobban beszállnának a buliba. Persze ők ezzel nem értenek egyet: a magasabb hálózathasználati díjat soha nem látott egyetértésben utasította el a Google-t működtető Alphabet, az Apple, a Meta, a Netflix, az Amazon és a Microsoft is, mondván, ők már épp eleget költenek digitális ökoszisztémák fejlesztésére.

Forrás: Wikipedia

Az európai távközlési miniszterek szintén megosztottnak tűnnek a kérdésben: aggódnak az internet szabadságának korlátozása mellett azért, hogy egy ilyen törvény akadályozná az innovációt és végül kevesebb minőségi szolgáltatást eredményezne. Ezen az állásponton van tehát 18 ország, köztük Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Finnország, Németország, Málta és például Hollandia. Semleges, tartózkodó választ eddig csak néhány állam adott (pl. Lengyelország, Portugália és Románia), de ott van jelentős számú, 10 nemzet – köztük Franciaország, Görögország, Ciprus vagy éppen hazánk -, akik vígan sarcolgatnák tovább a technológiai vállalatokat.

Ugye nem kell sokat magyarázni, hogy ez miért lehet ellentétes az ügyfelek érdekeivel? Ami mintha ezúttal sem érdekelné a döntéshozókat…

Ha a fent sorolt tech vállalatok költségei megemelkednek, szerintem senki sem gondolhatja komolyan, hogy zokszó nélkül benyelik, és nem terhelik majd át a felhasználókra, amint lehetséges. Ha a Breton által beterjesztett indítványból törvényjavaslat lesz, és azt megszavazza az EP többsége (tegyük hozzá: a jelenlegi felállásban ez nem túl valószínű), akkor biztosra veheted a streaming és felhőszolgáltatások, valamint egyéb online kapcsolatot igénylő digitális tartalmak és termékek áremelkedését. Ujjak keresztbe.

Persze vannak ennél értelmesebb jogi kezdeményezések is:

 

Gábor János

Korábbi cikkek

A Helldivers II miatt jó sokan rácuppantak a Csillagközi Invázióra

Bódi Dániel 2024.02.22. - Hiába Paul Verhoeven sokat bizonyított zsenije, 1997-ben az amerikai kritikusok véres…

45 perc telt el azóta...

Ne is keresgélj tovább, ez most a Warzone legjobb közelharci fegyvere

2024.02.21. - A januári és februári időszak nem volt túl kegyes a Warzone játékosokhoz. A…

2 óra telt el azóta...

Visszatért egy régi kedvenc, ezekkel a Warzone módokkal játszunk a héten

2024.02.22. – Február hetedikén hivatalosan is elstartolt a Warzone és a Modern Warfare III második,…

2 óra telt el azóta...

A gyermekvédelmi tüntetés után nézettségi rekordot döntött a Jólvanezígy

Bódi Dániel 2024.02.22. - Valószínűleg kevesen akadnak olyanok, akik ne hallottak volna az utóbbi évek…

2 óra telt el azóta...

A Counter-Strike 2 egyik újítása miatt lehet érezhetően kevés az FPS

2024.02.22. – Ha a Counter-Strike 2 legnagyobb újításai kerülnek szóba, akkor a legtöbb felhasználónak három…

2 óra telt el azóta...

Megduplázták az RTX 2080 memóriáját, ennyit javult a játékélmény

2024.02.22. – Több mint 5 éve, 2018 őszén mutatkozott be az Nvidia RTX 2080. Már…

3 óra telt el azóta...