Gaming

Így futnak a játékok orosz processzorral és orosz operációs rendszeren

Oroszországnak nincs sok hazai processzora, talán az Elbrus és a Baikal a két legnépszerűbb chip az országban. Bár nem tartoznak a legjobb CPU-k közé, jelentőségük most nagyra nőtt, amikor az olyan chipgyártók, mint az AMD és az Intel leállították a processzorok értékesítését az országban. Ennek oka természetesen az orosz-ukrán háború, és amiatt hozott szankciók. Az orosz processzorok a jelek szerint játékra is alkalmasak lehetnek, amint azt egy orosz YouTuber videójából láthatjuk.

A tesztekhez saját orosz operációs rendszert is használtak.

Az orosz Elbrus-8SV CPU, a TSMC 28 nm-es terméke, nyolc maggal, 1,5 GHz órajelen. Ezt 2018-ban a Moscow Center of SPARC Technologies (MCST) fejlesztette, az eredeti Elbrus-8S utódjaként, ami nyolc magot tartalmazott 1,3 GHz-en. Ennek eredményeként az Elbrus-8SV az Elbrus-8S teljesítményének kétszeresével rendelkezik. Az processzor emellett 16 MB L3 gyorsítótárat is tartalmaz, amelyet minden egyes mag megosztva használ, ami magonként 2 MB-ot tesz ki.

Az Elbrus-8SV alapértelmezés szerint akár a DDR4-2400 ECC memóriát is támogatja, 68,3 GBps memóriateljesítmény mellett. Ez persze talán nem hangzik lenyűgözőnek, de az orosz piacon most nem sok lehetősége van az embereknek.

Az alábbi videóban tehát az Elbrus-8SV mutatkozik be, néhány régebbi játék kíséretében. A Youtuber olyan játékokat tesztelt, mint a S.T.A.L.L.K.E.R.: Call of Pripyat és a The Elder Scrolls III: Morrowind. Jah igen, a processzor párja egy öregedő Radeon RX 580 volt. A tesztrendszeren is egyedi: a hazai orosz Elbrus OS 7.1 operációs rendszer alatt futottak a játékok, ami a Linux 5.4-re épül.

 

Az Elbrus-8SV elég jól futtatta a The Dark Modot, alacsony beállítások mellett 30-60 FPS közötti képkockasebességgel. A chipnek nem okozott gondot a The Elder Scrolls III: Morrowind sem, itt is 30-200 FPS között ingadozott a képkockasebesség.

Az eredmények magukért beszélnek: az Elbrus-8SV messze nem egy gamereknek való processzor, ráadásul a tesztelt címek némelyike több mint tíz éves. Aztán ott van a kompatibilitás: sajnos az orosz chip nem szerepel sok modern cím kompatibilitási listáján, így a játékokhoz emulátorok kellenek.

Az MCST elvileg mér készíti a következő orosz processzort, az Elbrus-16C elvileg jóval nagyobb teljesítményt nyújt majd. Az egyetlen kérdés az, hogy ki fogja gyártani a chipeket Oroszország számára? Tajvan betiltotta a 25 MHz-es vagy annál magasabb órajelen működő processzorok exportját.

Ám az oroszok már saját játékipar felépítésén is dolgoznak:

 

DV

Korábbi cikkek

899 forintért 8 játék között egy legendás RPG-t is berámolhatsz

Bódi Dániel 2024.02.02. - Érdemes most már megtanulni, hogy a magyar előfizetők különösen jól járnak…

1 óra telt el azóta...

Ennyire beteg és furcsa horrorjáték 10 évente, ha megjelenik

Bódi Dániel 2024.02.02. - Bár magyar fordításban sosem jelent meg John W. Campbell Jr. 'Who…

5 óra telt el azóta...

Ez jól kezdődik: baj van a Galaxy S24 kijelzőjével – a Samsung is elismerte

Gábor János 2024.02.02. - Elég hamar kiderült egy zavaró, de nem megoldhatatlan probléma a Samsung…

7 óra telt el azóta...

A TOTY Messi-fiaskóval kinyírta az FC 24-et az EA Sports

2024.02.02. - Tavaly azt hittük, hogy a Hero csomagnál nem fog már nagyobbat hibázni az…

7 óra telt el azóta...

Brutális lesz a Netflix éve: Ez a 93 (!!!) sorozat már biztosan érkezik idén

A Netflix 2024-ben sem lazsál: legalább 93 olyan okot ad rá, miért érdemes előfizetni a…

7 óra telt el azóta...

Season 2-től teljes squadokat is megéri majd legyőzni Warzone-ban

2024.02.02. - A Warzone fejlesztői időről időre új dolgokkal, mechanikákkal dobják fel a meccseket. A…

7 óra telt el azóta...