Tech/Tudomány

Te is csinálod? – Ezért nem érdemes VIZET melegíteni a mikróban

Egy gyors reggeli instantkávé, egy délután a munkahelyen röptében bekanalazott kínai vagy Knorr gyorsleves – nagyjából ezek jutnak eszembe, amikor valaki arra vetemedik, hogy vizet forraljon a mikrohullámú sütőben. A dolog teljesen evidensnek tűnik, hiszen amúgy is mindent ott melegítünk, ami nem friss, az instant jelző pedig egyébként is jól illik a mindent is gyorsan átmelengető mikróra.

Pedig valójában az a helyzet, hogy vizet egyáltalán nem ajánlott mikrózni, nem véletlenül találtuk ki például külön eszköznek a vízforralót, de nem számottevően lassabb a tűzhely sem. Utóbbi mondjuk nem minden munkahelyen adott, míg mikró már minden céges ebédlő alaptartozéka.

De miért is nem érdemes vizet melegíteni mikrohullámú sütőben?

A mikrohullámű sütőt teljesen véletlenül találta fel egy Percy Spencer nevű kutató, aki az 1940-es és 50-es években a Raytheon Manufacturing Company-nál végzett magnetron kísérleteket. Abban az időben a magnetronokat a radareszközökben hasznosították, mivel a rádióhullámokkal a repülőgépek és a hajók rossz időjárási körülmények vagy teljes sötétségben is könnyebben tájékozódtak.

Az egyik ilyen kísérlete során viszont arra lett figyelmes, hogy a manetron közelében a zsebében tartott csokoládé megolvadt, amibe aztán gyanútlanul bele is markolt. Ez alapján jött az ötlet, hogy a magnetronokat akár ételek felmelegítésére is fel lehetne használni, és miután sikeresen kipattogtatott magának és néhány kutatótársának némi kukoricát, úgy döntött, hogy megépíti a sütőalkalmatosság első prototípusát.

Bár a szabadalmat már az 1950-es években benyújtotta, az első mikrók valóságos monstrumok voltak. Az első varázsgépek is csak a 70-es években kezdték el meghódítani a háztartásokat, azóta pedig az egyik legalapvetőbb mindennapi eszközeinkké váltak. A mikrók a pályafutásuk alatt egyre szebbek és jobbak lettek, egyre több funkcióval látták el őket, de van, ami sosem változott:

az átlagembernek sem 1970-ben, sem 2023-ban sincsen sok sütnivalója a működésével kapcsolatban.

Ilyenek voltak az első mikrohullámú sütők

Persze a legalapvetőbb szabályt mindenki jól tudja: fémeket és műanyagot nem rakunk bele. Utóbbiból persze van már mikróálló, míg bizonyos műanyagtípusok elnyelik a mikrohullámokat, amik aztán megolvadnak, feloldódnak az ételben-folyadékban. A fém ezzel szemben visszaveri a mikrohullámot, ami pillanatok alatt bezavar a hullámok mozgásába, így tüzet vagy rosszabb esetben robbanást is okozhat.

De mi is az a mikrohullám? – kérdezed sandán.

A mikrohullám egy elektromásneses hullám, ami rövidebb hullámhosszúságú, mint a rádióhullámok, de hosszabb, mint a látható fény – hangzik a válasz.

A sütő belsejébe bele van építve egy fentebb már említett magnetron mikrohullám generátor, ami sütéskor elkezdi szipolyozni az áramot a konnektorból. Ebből az együttállásból elektronáramlás keletkezik, azaz körülbelül 2,5 GHz-es mikrohullámú sugárzást hoz létre, amit egy speciális antenna (vezető) a mikró belsejébe irányít. A mikrohullámok aztán össze-vissza pattogni kezdenek a belső rekesz falain, majd amikor elérik az ételt, elkezdik rezegtetni a benne található – leginkább – vízmolekulákat.

A rezgésük aztán hőt termel, ami átterjed az étel többi részére, amitől jó meleg lesz. Minél gyorsabban rezegnek a molekulák, úgy lesz egyre forróbb a finomság is.

Ezért is van az, hogy a kevésbé nedves-vizes ételek nehezebben melegszenek fel, míg a hígabb állagúak könnyebben. Itt jön képbe a fő kérdésünk is: miért nem érdemes, de inkább miért kell fokozottan odafigyelni, ha vizet szeretnénk megmikrózni?

Az ételrekeszben pattogó mikrohullámokat a legkönnyebben a vízmolekulák nyelik el, azaz ők kezdenek el a leghamarabb és a leggyorsabban is rezegni. Ez egyben azt is jelenti, hogy a pohár víz szupergyorsan felmelegszik, és nem ritkán túl is lépi a forráspontját, azaz a 100 °C-ot, amit a tea-kávévizére váró külső szemlélő jó eséllyel nem vesz észre – csak amikor már késő.

A túlságosan felhevült vízben a hő hatására buborékok keletkezhetnek, melyek aztán szét is pukkanhatnak. Ez nyilván semmikor sem szerencsés: ha a mikró belsejében történik, akkor súlyos károkat is okozhat (szerencsésebb esetben csak az eszközben, rosszabban a környezetében is), ha viszont pont akkor történik, amikor az ember kivenné a poharat-bögrét, akkor a víz akár égési sérüléseket is okozhat. Ezt a jelenséget egyébként a tésztafőzés közben is megfigyelhetjük.

A megoldás: ne melegíts vizet mikróban, erre a célra használj inkább egy vízforralót.

De vannak prevenciós praktikák arra az esetre, ha valamiért a vízforralós megoldás nem jön be. Az egyik és talán leghatékonyabb, ha a mikrózás előtt álló vízbe beleraksz egy kisebb fakanalat vagy egy jégkrémes pálcikát, ami segít a hő megfelelő eloszlatásában, és felületként szolgál a buborékok kialakulásához. De még ebben az esetben is érdemes egy kicsit várni, mielőtt kiveszed.

via – Britannica, Explain That Stuff, LadBible, UNSW

Ezt is érdemes elolvasnod:

 

Bódi Dániel

Korábbi cikkek

Meghalt a Nokia, éljen a Nokia! Nincs több okosmobil, de a márka nem tűnik el

Gábor János 2024.02.01. - Elég egyértelmű jelzést küldött a Nokia készülékeket gyártó cég arról, hogy…

49 perc telt el azóta...

A taxisok élete nem csak játék és mese – Ilyen lesz a Taxiszimulátor

2024.02.01. - A Maxis műfajt teremtett 1989-ben, amikor piacra dobták a SimCity-t. A városi életet…

53 perc telt el azóta...

Váratlan, nagyobb frissítést kapott a Modern Warfare III – Ezek élesedtek

2024.02.01. - Azt már a Call of Duty fejlesztői is megerősítették, hogy február 7-én érkezik…

1 óra telt el azóta...

Bejelentkezhetett a Dungeons and Dragons jogokért a kínai Tencent?

2024.02.01. - A Dungeons and Dragons egy népszerű, fantasy világban játszódó, nyílt végű asztali szerepjáték.…

2 óra telt el azóta...

7 realisztikus vadászszimulátor, aminek a trófeáid között a helye

Gábor János 2024.02.01. - Bár bízom benne, hogy sosem lőttél/lőnél le egy állatot (se), a…

2 óra telt el azóta...

Olyan menő Xbox kontrollereket mutattak be, hogy rögtön a tárcádhoz nyúlsz

2024.02.01. - Megmondom őszintén, annyire nem vagyok nagy rajongója az Xbox kontrollerek kialakításának, de el…

3 óra telt el azóta...