Tech/Tudomány

Út a Skynet felé? – Önmagát irányítva támadt emberekre az elszabadult drón

Sokan vannak, akik egy ideje már Skynetet kiáltanak szinte minden mesterséges intelligencia fejlesztésre azt vizionálva, hogy egyszer a gépek tényleg fellázadnak majd az emberiség ellen. Ezeket a hiedelmeket és borúlátó jövőképeket az olyan rémisztőnek ható esetek is csak tetézni tudták, mint amikor a Facebook arra hivatkozva kapcsolta le az új chatbotnak készülő MI-jeit, mert azok egy saját, általuk kitalált nyelven kezdtek el beszélgetni egymással.

Az persze tény, hogy a gépi gondolkozás és gépi tanulás egyre komplexebb és egyre gyorsabban egyre nagyobb áttöréseket érnek el benne, a valódi „öntudatra” ébredéstől még nagyon messze vagyunk – már ha egyáltalán lehetséges.

A kételyeket és a félelmeket az a 2020-as eset sem fogja eloszlatni, amely során egy önvezérlős (MI), robbanószerekkel megpakolt katonai drón elszabadulva, teljesen autonóm módon emberekre támadt Líbiában.

 

A katonai drónok egyáltalán nem újkeletű eszközök, a Kargu például egy olyan fajta, amely kamikaze módon képes bemérni az ellenséget, majd hozzájuk közel kerülve-repülve felrobban, ezzel és a repeszeivel okozva súlyos sérüléseket. A Kargu-2-es típusokat azonban már úgy tervezték, hogy az emberi irányításon túl a mesterséges intelligencia is képes legyen irányítani, méghozzá gépi tanulásos technológiával kiegészítve, így a műveletbe nem szükségeltetik emberi beavatkozás.

Ez azt jelenti, hogy a robot – esetünkben drón – minden utasításból, helyzetből, minden kép- és hanganyagból tanul, fejleszti önmagát, így válva sokkal hatékonyabbá az önvezérlős módban. A gépi tanulást egyre több helyen alkalmazzák, applikációkban, azonosító rendszerekben és weboldalakon is találkozhatunk vele.

Az ENSZ jelentései szerint, a Kargu-2-es drónok ellenőrizetlenül szabadjára voltak engedve, amikor visszavonuló katonákra támadtak. A beszámolók ugyan halálos áldozatokról nem szólnak, nem ez az első eset, amikor önvezérelt drónok autonóm módon emberekre támadnak – köztük civilekre is.

„A jelenlegi gépi tanuláson alapuló rendszerek nem képesek hatékonyan megkülönböztetni egy földművest egy katonától – írta Zachary Kallenborn belbiztonsági szakértő a The Bulletin of the Atomic Scientists című lapban. „A farmerek lehet éppen puskát tartanak a kezükben, hogy megvédjék a földjüket, míg a katonák gereblyével döntenek le egy lövegtornyot. Jelenleg még egy jármű megfelelő felismerése is nehéz feladat a számukra.

A harci drónokat gyártó török vállalat, az STM nem szólalt meg ügyben, sőt, jelenleg azon dolgoznak, hogy a Kargu-féle kvadrokopterek egymással ugyancsak önállóan kommunikálva 20-as rajban is képesek legyenek támadásokat végrehajtani.

via – The Daily Mail

Bódi Dániel

Korábbi cikkek

Itt a játék, amiben egyesül a Starfield, a Star Citizen és a Sea of Thieves

Bódi Dániel 2024.04.03. - Az elmúlt évek egyik legérdekesebb kooperatív sci-fi játéka, a Jump Ship…

10 óra telt el azóta...

Több milliárd, a Chrome inkognitó módjában gyűjtött adatot töröl a Google

Bódi Dániel 2024.04.03. - Nem egy párhuzamos dimenzióban, hanem a mi valóságunkban "nyertek meg" egy…

11 óra telt el azóta...

Ezekkel a játékmódokkal startol a Warzone Season 3: itt a Rebirth Ranked

2024.04.03. – Április harmadikán hivatalosan is elstartolt a Warzone és a Modern Warfare III harmadik,…

13 óra telt el azóta...

Sosem volt még ilyen olcsó hazánkban az RTX 4070 Super, de nem árt sietni

2024.04.03. – Az Nvidia 2024 januárjában jelentette be a "Super" kártyáit. A 4070 Super és…

13 óra telt el azóta...

Tovább nehezítik a Counter-Strike 2 skin cseréket, rengeteget kell várni

2024.04.03. – A Valve 2013 augusztusában élesítette a CS:GO Arms Deal nevet viselő frissítését. Talán akkor még…

13 óra telt el azóta...

Előbb érkezhet a PCIe 7.0, mint gondoltuk: ezért szólhat igazán nagyot

2024.04.03. – Manapság, ha a PCIe csatlakozó kerül szóba, akkor leginkább két szabvánnyal találkozhatnak a…

14 óra telt el azóta...