Tech/Tudomány

Olyan titkot rejtenek az iPhone-ok kijelzői, amit magunktól sosem találnánk


Bódi Dániel

2023.10.01. – A gyártók részéről bevett szokás, hogy a gyártási folyamatot megkönnyítendő mindenféle speciális jelölésekkel vagy kódokkal látják el az alkatrészeket. Ilyen jelöléseket nyilván az Apple is használ, melyekkel könnyebben tudnak pótolni, esetleg nyomon követni bizonyos elemeket – de ezeket avatatlan szem aligha látja a mindennapi használat során.

Igaz, ebben aligha térnek el a többi eszközgyártótól: az Apple speckó azonosítóit csak akkor fedezhetjük fel, ha szétszedjük a készülékeket, ami – bár elég meditatív, de – nem egy ajánlatos szabadidős tevékenység. Amiben viszont más az almás cég, hogy a alkatrészeket belsős QR-kódokkal látják el, melyekkel a legapróbb részletekig be tudják azonosítani a pontos eredetüket.

Ott is van, amit mindig látsz, de pont ott nem fogod megtalálni sosem

A The Information szerint ezt a rendszert 2020-ban, még az iPhone 12 gyártásának megkezdése előtt kiterjesztették a telefon üvegkijelzőjére kifejezetten azzal a céllal, hogy ezzel redukálják a selejtszámot. Ezek a QR-kódok pedig minden kijelzőn elől is, hátul is ott lapulnak minden 12-es, 13-as, 14-es és immáron 15-ös készüléken, melyeket csak azért nem vehetünk észre, mert körülbelül akkorák, mint egy homokszem – speciális szerszám nélkül kvázi lehetetlen a nyomukra bukkanni.

Kép: 9to5mac

Egyes iPhone modelleken, például az iPhone 12-nél a QR-kód közvetlenül az elülső hangszóró felett található. Az újabb iPhone-modelleknél ez a kód a képernyő alsó szélénél lévő fekete keretbe van gravírozva.

Ezeket a QR-kódokat azonban nagyon nehéz volt felvinni az üvegre. Eleinte például lézerrel vésték be, de hamar kiderült, hogy ez a módszer annyira legyengíti a képernyőt, hogy a törésteszteken szinte minden alkalommal onnan indult meg a kijelzőtörés, ahol a kód is volt. A mérnökök végül a mikroszkopikus lencséket és a gyűrűs fényeket találták tökéletesnek, azóta így készülnek a kijelzők QR-kódjai.

Ezzel a módszerrel pontosan meg tudják állapítani, hogy a kínai beszállítók, a Lens Technology és a Biel Crystal hány üvegborítót gyárt le nekik, illetve ebből a mennyiségből hány végzi a kukában. A QR-kódok bevezetése előtt az Apple tíz üvegkijelzőből hármat kidobott, ami évente több százmillió dollár veszteséget okozott. Ugyan még mindig akadnak selejtek, de a kódokkal ezt 10-ből 1-re tudták csökkenteni, amivel irdatlan mennyiségű pénzt spórolnak.

Ezt is érdemes elolvasnod:

Bódi Dániel

Korábbi cikkek

A leghíresebb zenészek rúgják az AI-t: Billie Eilish, Katy Perry is beszállt

Gábor János 2024.04.06. - Óriási a cirkusz a zenegeneráló AI-k miatt, hiszen azokat - a…

18 perc telt el azóta...

30+-os gamer vagy? – 5 fontos szabály, amit jó, ha még most megfogadsz

Bódi Dániel 2022. 10. 21. - Annyira jó végre egy olyan világban élni, ahol nem…

60 perc telt el azóta...

Jön a Mandalóri a moziba – premierdátumot kapott egy sor Disney-film

Gábor János 2024.04.06. - Frissítette a következő pár évben megjelenő filmjeinek naptárját a Disney, így…

1 óra telt el azóta...

Siess: néhány AAA cím csak pár napig olcsó PS-re – akár 75% off!

Gábor János 2024.04.06. - Nagyon jól jársz a PS Store legújabb akciójával, amiben 20-75 százalékkal…

2 óra telt el azóta...

Az 5 betiltott South Park epizódot csak torrentről lehet megnézni

Németh Dávid 2022. 11. 11. - A South Park teljes egészében elérhető az HBO Maxon.…

2 óra telt el azóta...

Így szerezheted meg Rebirth Island titkos Warzone blueprintjét

2024.04.06. –Április harmadikán vette kezdetét a Call of Duty legújabb szezonja. A Warzone, a Modern Warfare…

3 óra telt el azóta...