Tech/Tudomány

Láttál-e már fából készült tranzisztort? – Most mutatunk neked egyet

Németh Dávid

2023. 05. 02. – Gondoltad volna, hogy processzort fából is lehetne készíteni? Ha a válasz egyértelműen nem, akkor most tévedsz, hiszen nagyon okos svéd kutatók friss hírek szerint akár ezt is megtehetnék. Az legalábbis biztos, hogy az új tranzisztorok fából készültek, bár tény, hogy sokkal nagyobbak, mint a nano-tranzisztorok.

A tranzisztorokat egyébként nagyjából 100 éve találták fel, és az elektronikus eszközök alapvető elemei. Szabályozzák az eszközökön áthaladó áramot, és teljesítménykapcsolóként is működnek. A Linköpingi Egyetem kutatói a KTH Királyi Technológiai Intézet munkatársaival közösen most kifejlesztették a világ első fából készült elektromos tranzisztorát.

„Egy eddig példa nélküli elvet találtunk ki. Igen, a fa tranzisztor lassú és nagy, de működik, és hatalmas fejlesztési potenciál rejlik benne” – mondja Isak Engquist, a Linköpingi Egyetem Szerves Elektronika Laboratóriumának vezető docense.

A kutatók által fejlesztett fa-tranzisztor folyamatosan képes működni, és képes szabályozni az elektromos áram szintjét. Sajnos azonban még nagyon lassú: a kapcsolási sebessége 1-5 másodperc. A kutatók egyébként balsafát használtak tranzisztoruk létrehozásához, mivel a szóban forgó technológiához egy szálmentes, végig egyenletes szerkezetű fára van szükség. Eltávolították a lignint, így csak hosszú cellulózszálak maradtak, amelyeken a lignin helyén csatornák voltak. Ezeket a csatornákat ezután egy PEDOT:PSS nevű vezető műanyaggal, azaz polimerrel töltötték fel, így egy elektromosan vezető fa anyagot kaptak.

A balsafa egyébként egy gyorsan és magasra növő fafaj, kifejlett egyedei a 30 méteres magasságot is elérhetik. Főként Dél-Amerika trópusi esőerdeinek északi részétől Mexikó déli részéig őshonos. Örökzöld, illetve száraz időszakban lombhullató. Ha a szárazság elhúzódik, a fatörzs átmérője (30–50 cm) kisebb lesz. A neve a spanyol balsa (ejtsd balsza, jelentése tutaj) szóból ered.

Hogy mire tudják használni?

Nos, úgy tűnik, hogy egyelőre nem teszünk majd fából készült processzort a gépünkbe, szóval a gyártóknak nem kell aggódnia. Az elképzelés viszont az, hogy ez lehetőséget adhat a hagyományos chipeknél sokkal könnyebben lebomló, környezetbarát elektronikus berendezések létrehozására.

Ez egy alapkutatás, ami megmutatja, hogy lehetséges. Reméljük, hogy további kutatásokat inspirál” – mondja Isak Engquist.

Te mit szólnál egy faprocesszorhoz a gépedben?

Ezt láttad már?

DV

Korábbi cikkek

Itt a vége – Európa-szerte eltűnnek a boltokból a lemezes Xbox-játékok

Bódi Dániel 2024.02.01. - Nincs új a nap alatt: tovább döglődik a fizikai játékterjesztés. Tudtuk…

4 óra telt el azóta...

Tovább fejlődik az iPhone-ok egyik legrégebbi, gyári alkalmazása

2024.02.01. - Az Apple január utolsó napjaiban adta ki az iOS 17.4 bétáját. Az iOS…

6 óra telt el azóta...

Ha bírod a rettegést, ezt a 10 horrorfilmet semmiképp se hagyd ki 2024-ben

Az elmúlt években másodvirágzásnak indultak a horrorfilmek, köztük is élen a slasherekkel és a pszichológiai…

7 óra telt el azóta...

Új pálya, RANKED mód és még kard is – Ezt hozza el a Warzone Season 2

2024.02.01. - Ahogy arra számítani lehetett, a Call of Duty fejlesztői február első napján leleplezték…

7 óra telt el azóta...

Több szinten is hibás a Counter-Strike 2 füstje – Reprodukálható a bug

2024.02.01. - Nem is olyan rég kerültek ismét reflektorfénybe a Counter-Strike 2 gránátok. Január utolsó…

7 óra telt el azóta...

Hazánkba is megérkezett az AMD új gamer CPU-ja, nem csak az USA-ba

2024.02.01. – Az AMD 2022 márciusában jelentette be az első, X3D végű processzorát. Ez még…

7 óra telt el azóta...