Tech/Tudomány

Ennyi volt: Véget vet az agyhalott kihívásoknak a TikTok

A TikTok az elmúlt években hihetetlen gyorsasággal hódította meg a világot, mára pedig már több, mint 1 milliárd aktív felhasználóval rendelkezik. A közösségi platformot azonban zömében fiatalok használják, legfőképp a tinédzser korosztály körében népszerű, így nyilván ilyen tartalmakkal is van tele.

Igen ám, csakhogy a Facebook korábbi alkalmazottja, Frances Haugen arra hívta fel a figyelmet – nem kicsit kiteregetve a vállalat koszos szennyesét, hogy a közösségi média bizony jelentős hatással van a fiatalok mentális egészségére. Ő ezt az Instagrammal kapcsolatban mondta, azonban sokak számára egyre feltűnőbb lett, hogy a TikTok hatását ezidáig nem nagyon vizsgálta senki.

Ennek ment most következetesen elébe maga a vállalat, amely megbízásából az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, Németországban, Ausztráliában, Olaszországban, Brazíliában, Mexikóban, Indonéziában, Vietnamban és Argentínában tanárok, szülők és 5400 13-19 éves fiatal felhasználók bevonásával végeztek egy reprezentatív felmérést a TikTokon található tartalmak hatásáról.

Ebből a felmérésből kiderült, hogy minden minden ötödik tinédzserből valamivel több mint egy vett már részt online kihívásban, minden ötvenedik tini mondta, hogy csinált már veszélyesnek nevezhető kihívást, és 300-ból valamivel kevesebb, mint minden harmadik „igazán veszélyes” kihívást (mint a dry scooping) is megpróbált.

Az hírhedten buta és sokszor a testi épséget veszélyeztető kihívások mellett az álhíreket, a hoaxokat is vizsgálták, amely egészen aggasztó képet festett a platformról. Azok a gyerekek, akik láttak valamilyen átverést a platformon 31 százalékuk mondta, hogy rossz hatással volt rájuk, ebből pedig 63% mondta, hogy a mentális egészségükre is káros volt.

„Az ehhez hasonló átverések gyakran hasonló jellemzőkkel bírnak – és korábbi esetekben olyan hamis figyelmeztetések keringtek, amelyek azt sugallták, hogy a gyerekeket olyan „játékokban-kihívásokban” való részvételre ösztönzik, amelyek önkárosításhoz vezettek” – írja a TikTok.

A TikTok a saját kutatását felülvizsgálva arra jutott, hogy mostantól sokkal szigorúbban veszi a kihívásos és a kamu tartalmakat. Erre pedig egy teljesen új ellenőrzési módszert és csapatot hoz létre, akik feladata az ilyen tartalmak ellenőrzése. Ha például egy olyan jelölés, mint a #foodchallenge (amit általában sütős-főzős videókhoz használnak), hirtelen megugrik az érdeklődés, akkor a csapat kivizsgálja a helyzetet. Ha jogsértő és káros tartalmat találnak, megteszik a szükséges lépéseket – törlés, ban.

via – BBC

 

Bódi Dániel

Korábbi cikkek

Ez a fegyver lehet a Warzone Season 3 legnagyobb nyertese

2024.04.01. – Már csak néhány nap választ el minket a Warzone és Modern Warfare III…

6 óra telt el azóta...

Kiderült, hogy mikor kerül ki a 28 éves Wordpad a Windowsokból

2024.04.01. – Nem titok, hogy a Microsoft folyamatosan igyekszik formálni a Windows 11, de még…

6 óra telt el azóta...

Remekeltek a magyarok a Counter-Strike 2 első Major versenyén

2024.04.01. – Március 31-én véget ért a Counter-Strike 2 első Major eseménye. Körök kimenetelét is befolyásoló bugokban,…

6 óra telt el azóta...

Tényleg hatalmas ugrással érkezhet az AMD Ryzen következő generációja

2024.04.01. – Az AMD jelenleg még két foglalatot is életben tart. Bár már 2022 őszén…

7 óra telt el azóta...

Imádni fogod Rebirth újítását, ha utálod az unalmas Warzone meccseket

2024.04.01. – A Warzone játékosok már hatalmas lázban égnek, hiszen április harmadikán startol az új…

7 óra telt el azóta...

Már „miniagyakból” álló bioszámítógépekkel kísérleteznek a tudósok

2023.12.14. – A tudósok azt mondják, hogy még mindig gyerekcipőben jár az agykutatás. Temérdek feltérképezetlen…

8 óra telt el azóta...