Tech/Tudomány

Mindenki csak pislogott – 38 ezer dollárt zuhant Pythen a Bitcoin árfolyama

A Bitcoin árfolyama egy ideje már 40 és 50.000 dollár között mozog, a hétfői napon azonban egy olyan durva anomália történt, ami miatt hirtelen nem néhány százat, vagy néhány ezret, hanem közel 40.000 dollárt zuhant – írta meg a Coindesk. Mondhatni „szerencsére csak” a Pyth Network valós idejű piaci adatszolgáltató BTC/USD feedje volt érintett, a hiba miatt viszont egészen őrült üzletek köttettek.

Az anomália nem tartott tovább néhány percnél, ami nagyjából hétfőn dél körül, UTC időzóna szerint 12:21 és 12:23 közé tehető, amikor a központi tőzsdén a Bitcoin 43.500$-on állt. A blokkláncok és a valós világ adatai között hídként működő, Solana-alapú oracle hálózat szerint a flash összeomlást az okozta, hogy két forrás is közel nulla árat tett közzé a tokenre, melyek emiatt nagyobb súlyt kaptak a hálózat aggregációs logikájától.

Ennek következtében az átlagár 5402 dolláros mélypontra zuhant.

 

„A Pyth aggregációs logikája ezeket az árakat kilenc másik közzétevővel kombinálta, ami alacsony aggregált árat eredményezett széles konfidenciaintervallummal” – közölte a Pyth Network szerdán. A Pyth BTC/UDC aggregált ára hétfőn többször is meredeken 40 000 dollár alá süllyedt, és a konfidenciaintervallum rendkívül széles lett.

A hatást súlyosbította, hogy egyes programok az aggregált árfolyam-táplálásra támaszkodtak a bizalmi (metrika) használata nélkül, ami lehetővé tette a likvidálások bekövetkezését annak ellenére, hogy a közzétett ár nagyon bizonytalan volt.

„A láncon belüli oracle adatokkal gyakran vannak problémák a korrupt feedek vagy a hibás adatok miatt” – mondta Patrick Heusser, a Crypto Finance AG kereskedési vezetője. „Ezt egyfajta kockázatként vállalod, ha nyitott pozícióid vannak egy decentralizált tőzsdén.”

A decentralizált tőzsdék az adataikat on-chain kapják az oracles-ektől. Az adatok on-chain terjesztése lassú, és néha hamis adatok kerülnek terjesztésre, mivel nem végeznek elegendő minőségi ellenőrzést, ellentétben például a Bloomberg vagy a Reuters fizetett adataival, magyarázta Heusser.

Annak érdekében, hogy ez ne fordulhasson elő még egyszer, a Pyth Network közleményében azt írta, hogy kidolgoznak egy javasolt integrációs tesztelési protokollt, amelyet a kiadók lefuttathatnak a szoftverük módosításainak érvényesítésére, így könnyebbé válik a szanitási ellenőrzések lefuttatása és az adatok validálása.

Másodszor, kiigazítja az aggregációs logikát, hogy megfelelően mérlegelje a nagy értéktartományt átfogó árakat, végül pedig a közlemény szerint a piac pontos tükrözésére fog összpontosítani a „továbbfejlesztett dokumentáció” révén.

via – Coindesk, TweakTown, Business Insider

Bódi Dániel

Korábbi cikkek

Te le tudod verni AK-t League of Legends-ben? – Most megmutathatod!

2024.04.05. – Új év, új izgalmak, új lehetőségek és új kihívások. Az Unibet Magyarország Twitch…

42 perc telt el azóta...

Megújultak a Vodafone tarifacsomagok – nézd, mennyiért és mit kapsz

Gábor János 2024.04.05. - Mobiltelefon függvényében már a legkisebb tarifacsomagtól elérhető a magyarországi Vodafone hálózaton…

2 óra telt el azóta...

Ez egy hordozható PlayStation 1, ami egy kontrollerből készült

2024.04.05. - A 90-es években óriási dolog volt, ha volt otthon vagy a haveroknál egy…

3 óra telt el azóta...

8300 helyett INGYENES lesz az utóbbi évek egyik legjobb sci-fi játéka

Gábor János 2024.04.05. - Újabb nagyvonalú ajándék érkezik a Steammel folyamatosan versengő Epic Games Store-tól.…

3 óra telt el azóta...

Sötét fordulattal folytatódik az egyik legérdekesebb Star Wars-sorozat

Bódi Dániel 2024.04.04. - Mióta a Disney a mindenható ura a Star Wars fantáziavilágának, nagyjából…

15 óra telt el azóta...

A San Andreas fejlesztője 20 év után rántotta le a leplet a játék egy vicces titkáról

Bódi Dániel 2024.04.04. - A GTA-játékokat részben az teszi oly nagyszerűvé, hogy a megjelenésük után…

16 óra telt el azóta...