Tech/Tudomány

„Lehallgathat a saját okostévénk” – Figyelmeztet az FBI

Napjainkra szinte teljesen eltűntek a hagyományos tévék, helyüket pedig az okostévék vették át, ami annak köszönhető, hogy megváltoztak a felhasználói szokások és a legtöbben már elvárják, hogy a tévéjük kapcsolódni tudjon az internethez. Ez viszont súlyos kockázatot is rejt magában, ugyanis az okos funkciókkal sokszor nemcsak a hackerek, de még a gyártók is visszaélnek.

Nem minden az, aminek látszik!

Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szakértői mostanra olyan súlyosnak látták a helyzetet, hogy figyelmeztetést adtak ki az okostévé tulajdonosai számára. Az FBI szerint pár egyszerű lépéssel megelőzhetjük, hogy a tévénk adatot gyűjtsön rólunk:

  • Nézzük át a tévénk menüjében a titoktartás (privacy) részleget és kapcsoljunk ki minden opcionális adatküldést a gyártók részére
  • Amennyiben a tévét kamerával szerelték fel, kapcsoljuk ki azt a menüben. Az egyes alkalmazások ugyanis bármikor belenézhetnek. Ha esetleg nem lehet kikapcsolni, akkor használjuk a klasszikus ragasztószalagot.
  • Ellenőrizzük, hogy a tévénkhez elérhető-e frissítés, amennyiben igen, frissítsük rendszeresen az eszközt.

Mindezen felül pedig mindig ellenőrizzük, hogy milyen alkalmazást telepítünk a tévére és ne felejtsük el megnézni, hogy milyen jogokat kér az adott app. Ugyanis ezekhez a funkciókhoz bármikor hozzáférhet az adott alkalmazás a jövőben.

Teljes védelemben sajnos csak akkor tudhatjuk magunkat, ha egyáltalán nem megyünk fel az internetre, de ezzel el is veszíti az okostévé a varázsát.

Miért kell ennyire vigyázni?

Jogosan merül fel a kérdés, de a múltban már több alkalommal bebizonyosodott, hogy nem csupán a hackerek, de még a tévégyártók is visszaélnek a felhasználók adataival. Néhány éve maga a Samsung szólt, hogy kerüljék a személyes dolgok megbeszélését a tévé előtt azok, akik az általuk gyártott okostévével rendelkeznek, amennyiben az eszközön nincs kikapcsolva a hangvezérlés funkció, mivel a készülék mikrofonja folyamatosan figyeli a hangokat, hogy értse a tulajdonos parancsait. Ezeket a tévéket a hangvezérlő funkció miatt tervezték így, tehát a gyártó szerint  problémamentesen funkcionáltak. Az pedig már csak hab volt a tortán, hogy a beszélgetéseket egy távoli szerverre továbbította az eszköz.

A Northeastern University és az Imperial College London nemrég leleplezte, hogy az olyan nagy gyártók, mint a Samsung, az LG és az Apple miután feltérképezték a  felhasználói szokásokat, eladják ezen adatokat, jellemzően a műsorszolgáltatók számára.

DV

Korábbi cikkek

Itt a vége – Európa-szerte eltűnnek a boltokból a lemezes Xbox-játékok

Bódi Dániel 2024.02.01. - Nincs új a nap alatt: tovább döglődik a fizikai játékterjesztés. Tudtuk…

4 óra telt el azóta...

Tovább fejlődik az iPhone-ok egyik legrégebbi, gyári alkalmazása

2024.02.01. - Az Apple január utolsó napjaiban adta ki az iOS 17.4 bétáját. Az iOS…

6 óra telt el azóta...

Ha bírod a rettegést, ezt a 10 horrorfilmet semmiképp se hagyd ki 2024-ben

Az elmúlt években másodvirágzásnak indultak a horrorfilmek, köztük is élen a slasherekkel és a pszichológiai…

7 óra telt el azóta...

Új pálya, RANKED mód és még kard is – Ezt hozza el a Warzone Season 2

2024.02.01. - Ahogy arra számítani lehetett, a Call of Duty fejlesztői február első napján leleplezték…

7 óra telt el azóta...

Több szinten is hibás a Counter-Strike 2 füstje – Reprodukálható a bug

2024.02.01. - Nem is olyan rég kerültek ismét reflektorfénybe a Counter-Strike 2 gránátok. Január utolsó…

7 óra telt el azóta...

Hazánkba is megérkezett az AMD új gamer CPU-ja, nem csak az USA-ba

2024.02.01. – Az AMD 2022 márciusában jelentette be az első, X3D végű processzorát. Ez még…

7 óra telt el azóta...