Hülyeségért a filmesek se álltak sorba – mutatjuk a mozitörténet talán legérdekesebb Easter Eggjeit, amiket nézők milliói sosem vettek észre.

Van a baki, amikor valami nagyon nem odaillő apróság (tárgy, vagy személy) marad benne véletlenül egy filmben és van a cameo, amikor egy híresség, vagy a tartalomra utaló személy néhány másodperc erejéig felvillan, csak a poén kedvéért. A filmes Easter Egg ennek a kettőnek a zabigyereke: az alkotók puszta heccből, esetleg megkeresendő rejtvényként helyeznek el valamilyen utalást, vagy helyzetet oldó poént a képen. A legjobbakban is az a legjobb, amikor a teljesen szándékos, testidegen dolog mesterien belesimul az egészbe – gyönyörű utalást hagyva az utókorra.

1. A végzet temploma Obi Wan klubja

Steven Spielbergről és George Lucasról köztudott, hogy legjobb barátok, és ennek a remek kapcsolatnak néha a filmjeikben is emléket állítanak. Előbbi az Indiana Jones és a végzet templomában tisztelgett egy nagyot a Csillagok háborúja sikere előtt azzal, hogy a nyitójelenet Hong Kong-i bárjának a Club Obi Wan nevet adta. Ez a leglátványosabb, de nem az egyetlen crossover Indy és a Star Wars világa között: Az elveszett frigyláda fosztogatóiban például 3-CPO és R2D2 hieroglifaként jelenik meg néhány pillanatra.

2. Amerika kapitány és a Ponyvaregény

Nick Fury (Samuel L Jackson), mint tudjuk, álcázásképpen „elhalálozik” az Amerika Kapitány: A tél katonája című filmben, és a kamu sírkövén ez a bibliai idézet áll: „Az igaz ember járta ösvényt…”. A Marvel filmbe azért idézték be Ezékiel könyvének 25, 17-es szakaszát, mert Jackson karaktere is erre építi hegyibeszédét a Ponyvaregény zseniális zárójelenetében.

3. Az Alien vs. Predator ötlete régebbi mint gondolnád

A 2000-es években több mint elég Alien vs. Predator filmet kaptunk az arcunkba, de talán nem is sejtetted, hogy a két űrbéli szörnyeteg összecsapásának ötlete már a ’90-es években felmerült – olyannyira, hogy finom utalásként (vagy inkább kacagtató poénként) már a Predator 2-be is beemelték. Ha jobban megnézed – na, mi az ott a falon, a Predator trófeaszobájában?

4. A Toy Story horrorjelenete

A négy Toy Story-filmben szinte megszámlálhatatlanul sok Easter Egg van, de akad egy, amitől mindenkit, de mindenkit kirázott a hideg – akár tudatalatt is. A játékgyilkos Sid otthonát úgy tették fenyegetőbbé a felnőtt nézők számára, hogy Stanley Kubrick mesteri horrorjából, A ragyogásból beemelték a jelenetbe az Overlook Hotel folyosói szőnyegét.

5. Tango és Cash kontra Rambo

„Ez a fickó azt hiszi, hogy ő Rambo” – mondja egy rendőr Tangónak, Sylvester Stallone karakterének. Mire a renegát nyomozó, miközben hanyagul belelő egy – mint kiderül, nem gyúlékony anyaggal, hanem kokainnal teli olajszállító tartálykocsiba: „Rambo… az egy p*nci” (a magyar fordításban, akkor még nem túl polkorrekt módon azt mondta, „… az egy b*zi”). Akárhogy is, Sly szájából kiesve ez minden idők egyik legjobb filmes kikacsintása.

6. Baljós árnyak közt E.T. és államtitkárai

George Lucas itt viszonozta Steven Spielberg korábbi kalapemeléseit az Indiana Jones-filmekben. A Star Wars előzménytörténetek (és hivatalosan a franchise) első filmjében látható galaktikus tanács örökkévalóságnak tűnő politikai párbeszédei alatt láthatunk néhány nagyvonalúan pásztázó képet – és, nézzenek oda kik jöttek el résztvenni a tárgyaláson!

7. Harcosok klubja – a Starbucks támogatásával

A kávés cég persze soha, egyetlen centtel sem támogatta a Harcosok klubja elkészítését, sőt, aligha örültek neki, hogy David Fincher éppen őket szemelte ki Easter Eggnek a fogyasztói társadalmat kritizáló alkotáshoz. A film szinte minden egyes jelenetében van valahol egy Starbucks pohár – ami a fanyar történet értelmezésében így nem több, mint a társadalmat bomlasztó gépezet egyik tucat minőségű fogaskereke.

8. A Keresztapa és a halálos narancs

Azon ritka Easter Eggek egyike, amikor nem külső eseményre, személyre, vagy egy másik filmre utalnak az alkotók, hanem magára a történetre, amiben megjelenik. A Keresztapa tele van szimbolikus dolgokkal, és az egyik legfontosabb apró jelzés, amivel a díszlet árulkodik arról, hogy mi fog történni, maga a narancs megjelenése. A gyümölcs csak és kizárólag olyan jelenetekben tűnik fel valamilyen módon, amiben valaki erőszakos halált hal. Hasonló motívummal más maffiafilmek is élnek: ott van például Scorsese remekműve, A tégla – ebben a színen így, vagy úgy megjelenő „X” utal arra, hogy a képen látható karaktert hamarosan megölik.

9. A Jurassic Park biztonsági övvel árulta el a megoldást

Már a film elején kapunk egy finom, de kulcsfontosságú jelzést arról, hogy a Jurassic Park alapítói mit rontottak el és ez miért okozza majd a vesztüket. Amikor Sam Neill Dr. Grantje a helikopter leszállása előtt nem tudja bekapcsolni a biztonsági övet, akkor nem arról van szó, hogy a paleontológus ódivatú és még a csatokhoz sem ért, hanem arról, hogy neki valamiért két nem összeillő végződés jut. Az anya- és apacsavar mintájára a biztonsági övnek is egymásba illő csatlakozókkal kellene rendelkeznie, de Grant két „női” csatot kap, így kénytelen csomót kötni, hogy megoldja a problémát. Ugyanez okozza a park katasztrófáját is: hiába hoznak létre a dínókból csak női egyedeket (hogy ne tudjanak szaporodni), a DNS-láncuk kiegészítéséhez használt békafaj nemváltó képessége (tényleg van ilyen a valóságban) áthidalja a hibát és „az élet utat tör”.

10. A Csillagok háborúja és Lucas vizsgafilmje

Már megint George Lucas, de ezt sem tudjuk lehagyni a listáról. Mint ismert, a rendező még diákként készítette el a legelső filmjét, ami a THX 1138 címet viselte és rögtön egy sci-fi volt. Mivel ennek munkálatai során kapott rá a filmkészítésre és szeretett bele ebbe a művészi ágba, a betűkből és számokból álló kód a későbbi, nagysikerű alkotásaiban is fel-feltűnik. Az Amerikai Graffitiben például egy jármű rendszámaként jelenik meg, de ennél jóval emlékezetesebb és szimbolikusabb a Star Wars egyik jelenete, amiben a THX 1138 annak a cellának száma, ahonnan a rohamosztagosnak öltözött Han és Luke kiszabadítja Chewie-t. Pont ahogy Lucas karrierje tört ki az ismeretlenségből egy szép és gazdag jövő felé.

11. Meddig tart még a Fargo?

A Fargo (az 1996-os krimi, nem a 2014-ben indult sorozat) több emlékezetes karaktere közül is kitűnik Steve Buscemi zakkant figurája, Carl, aki bármennyi szarságon is megy keresztül, mindig meg tudja mondani a pontos időt. De még hogy! Amikor megjegyzi William H. Macy figurájának, Jerrynek, hogy „30 percünk van, hogy lezárjuk a dolgokat”, pontosan ennyi idő van hátra a filmből.

12. Félelem és reszketés önmagamtól

Bár a Félelem és reszketés Las Vegasban nagyrészt a két főszereplő folyamatos és súlyos drog- és alkoholmámoráról szól, a leghülyébb jelenet kétségkívül az, amiben Johnny Depp egy őrült, ’60-as évekbeli jelenetet flashel. A filmben Hunter S. Thompson írót játsza és a könyv szerzője ebben a jelenetben cameozik egyet. Amikor Depp a kábszeres látomásban észreveszi, azt mondja: „Ott vagyok. Anyám, ott vagyok!”.

13. Amikor a valóság találkozik a filmvászonnal

Nem az előbbi volt az egyetlen eset a filmtörténetben, amikor egy cameo nem egyszerű vendégszereplés, hanem Easter Egg is egyben. Ilyen az igazi Frank Abagnale Jr. megjelenése a Kapj el, ha tudsz! című filmben, mint francia rendőrtiszt (holott ő éppen a bűnöző volt, akiről a sztori szól), vagy ott van a Cápa egyik jelenete, amiben a film alapjául szolgáló könyv szerzője, Peter Benchley a tengerpartról bejelentkező riporter – aki tehát mindenkinek elmeséli, hogy mi is történik itt.

14. A Legenda vagyok Batman plakátja

Zack Snyder Batman Superman ellen című szuperhős filmje már jóval a 2016-os megjelenése és egyáltalán az egész képregényfilmes őrület előtt tervben volt. Erről kiválóan árulkodik Will Smith 2007-es posztapokaliptikus horrorja, a Legenda vagyok. A film egyik nagyvárosi utcán játszódó jelenetében egyenesen óriásplakát hirdeti a filmet, vagyis a Batman v Superman ötlete már a megvalósulása előtt kilenc évvel ott virított egy nagyszabású filmben, és nem véletlenül: Akiva Goldsman forgatókönyvíró akkortájt a szuperhős-saga egyik korai vázlatán dolgozott. Végül nem ő, hanem Chris Terrio és David S. Goyer jegyezte a filmet, de tudatában annak, amilyen a mozis változat lett, valószínűleg nem bánja.

15. Freddy a Sikolyban!

A Sikoly-filmeket is rendező Wes Craven nem elégedett meg azzal, hogy az 1984-es Rémálom az Elm utcában című horrorral legendás és felejthetetlen főgonoszt teremtett, még rendre vissza-vissza is utal az égett képű Freddy Kruegerre. A Sikoly című filmmel ismét klasszikust alkotott, amit valószínűleg előre tudott, úgyhogy utálatos teremtményét, Kruegert szépen belekomponálta a maszkos gyilkosról szóló sztoriba is. Nézd csak ki a kalapos gondnok! Amúgy természetesen maga Wes Craven.

Kellemes nyulat – nézd meg a játékok legparább Easter Eggjeit is:

Hívd a papot! – A legparább easter eggek a játékokban | VIDEÓ

 

×