A videójátékoknak bizony vannak pozitív hatásai is, nem is kevés… Ezeket nézzük át ma együtt.

A videojátékokat világát gyakran összefűzik olyan dolgokkal, mint az igénytelenség vagy a kanapékedvelő, semmirekellő emberek, pedig ezeknek a szimulált világoknak számos eleme kézzelfogható előnyökkel járhat a való életben.

A videojátékok előnyei a gyerekek és a felnőttek számára egyaránt a következők:

  • Egészséges agyi stimuláció
  • A problémamegoldó képességek fejlesztése
  • Stresszoldás

De nézzük át bővebben is a dolgokat:

1. A videojátékok javíthatják a kézügyességet.

A kontrolleres játékok nagyszerűek lehetnek a kéznek. A sebészek egy csoportján végzett vizsgálat során a kutatók azt találták, hogy azok, akik videojátékokkal játszottak, gyorsabban végeztek el egyes beavatkozásokat, és 37 százalékkal kevesebb hibát követtek el, mint azok, akik nem játszottak. Speciális videojátékokat fizikoterápiaként is használtak már, hogy segítsenek a stroke áldozatainak visszanyerni a kezük és csuklójuk feletti uralmat.

2. A videojátékok növelhetik az agy szürkeállományát.

A játék valójában egy szórakozásnak álcázott edzés az elmének. Tanulmányok kimutatták, hogy a rendszeres videojátékozás növelheti az agy szürkeállományát és fokozhatja az agyi összekapcsolódást. (A szürkeállomány az izomkontrollal, az emlékekkel, az érzékeléssel és a térbeli navigációval van összefüggésben.)

3. A játékosok jobb szociális készségekkel rendelkezhetnek.

A félénk ember sztereotípiája, aki a videojátékokat menekülésként használja, nem az átlagos gamerre vall. Korábbi, gyerekekkel végzett kutatások szerint azok, akik többet játszottak videojátékokkal, nagyobb valószínűséggel rendelkeztek jó szociális készségekkel, jobb tanulmányi teljesítményt nyújtottak, és jobb kapcsolatokat építettek ki a többi diákkal, mivel egyes játéktípusok szociális és együttműködési komponenssel rendelkeznek.

4. A játékok megtaníthatnak arra, hogy jobb problémamegoldók legyünk.

A nyitott világú, küldetésalapú és többszintes játékokat úgy tervezik, mint a komplex rejtvényeket, amelyek megoldása több órát vesz igénybe. Alkalmanként a megoldás a játékban végzett cselekedeteidtől függően változik. Ha megtanulsz talpraesetten gondolkodni és stratégiát alkotni egy gyors tempójú fantáziakörnyezetben, az olyan készség, amely a való világba is átültethető.

De tökéletes példa rá a HeartStone is

Azoknak a gyerekeknek, akik stratégiai alapú játékokkal játszottak, a következő tanévben javultak a problémamegoldó készségeik – és így általában jobb jegyeket kaptak.

5. Játékosként fizikailag aktívabbá válhatsz.

A legtöbb konzol ma már rendelkezik olyan technológiával, amely a játékosokat felállítja a kanapéról. A VR-játékok jövője egészen új szintre emeli a dolgokat.

 

A mobiljáték-programozók is elkezdtek olyan játékokat készíteni, amelyeket a fizikai térben játszódnak, a valós helyadatokra építve, ezzel arra ösztönözve a játékosokat, hogy sokat mozogjanak.

6. A videojátékok javíthatják a „látásodat”.

Mindaddig, amíg nem bámulod a képernyőt 10 órán keresztül egyfolytában (vagy nem ülsz két centire tőle), a videojátékok valóban javíthatják a látásodat. Egy vizsgálatban 10 férfi diákot 30 órán keresztül first person shooter játékokkal foglaltak le, majd 10 nem játszó emberrel összevetve tesztelték látásukat.

A játszó diákok jobban látták a tárgyakat a zsúfolt térben. Képesek voltak edzeni az agyukat arra, hogy kisebb részleteket is észrevegyenek, hisz a játékban ezek a részletek fontosnak bizonyultak.

7. A videojátékok jótékony hatással lehetnek a mentális egészségre.

Tanulmányok kimutatták, hogy egyes videojátékok fokozhatják a hangulatot és jobb szívritmust eredményezhetnek – ez annak a jele, hogy segíthetnek a stressz enyhítésében is.

A videojátékok és a stressz közötti összefüggést (nem ok-okozati összefüggést) számos, egymástól független tanulmány is tükrözte, ezért a videojátékokat már több mint egy évtizede használják a terápiában.

8. Szórakoztató módon vesznek rá a tanulásra.

Szinte minden témában vannak már videojátékok. A fejlesztők korán rájöttek, hogy a videojátékok segítségével fejleszteni lehet az olvasási és matematikai készségeket is.

Ma már léteznek olyan játékok, amelyek a világtörténelmet, a főzést, a politikát, a kémiát, az építészetet és más olyan témákat foglalnak magukba, amelyekkel az iskolában nem találkoztál.

9. A videojátékok kitartásra ösztönözhetnek.

A videojátékokkal vagy nyersz, vagy tovább próbálkozol, tanulsz a hibáidból, miközben haladsz előre, amíg el nem éred a célodat. Emiatt egyes kutatók és pedagógusok azt állítják, hogy a videojátékok megtaníthatják az embereket arra, hogy magabiztosabbak legyenek, és hogy dolgozzanak a céljaikért – minden egyes félrelépést csak egy újabb tanulási lehetőségként kezelve.

Persze, természetesen legalább ennyit lehetne beszélni arról is, hogy milyen negatív hatásokat tapasztaltak a játékosok, ám ugyanakkor jó látni, hogy ilyen szuper dolgokat hozhat magával egy amúgy is szórakoztató tevékenység. A tanulmányok pontos leírásáért és a forrásokért csekkoljátok a geico.com oldalát, hisz nekik köszönhetjük ezt a remek listát.

Ti milyen pozitív hatásait tapasztaljátok a játékoknak?

https://leet.hu/termekek/pc/pc-komplett-gepek-konfiguraciok/

×